Kdo je freelancer a 3 (ne)výhody práce na volné noze

Pracují, kdy chtějí a odkud chtějí, a navíc dělají jen to, co je baví. Sen každého člověka, nebo realita pracovního trhu? Objev kouzla i nesnáze práce lidí na volné noze! O tom, co nebo kdo je freelancer nebo jaký je jeho plat, se dočteš v novém článku! 

Pracují, kdy chtějí a odkud chtějí, a dělají to, co je baví. Sen každého člověka nebo realita pracovního trhu? O tom, kdo je freelancer, se dočteš v novém článku!
Kdo je freelancer?

Freelancer – co to je? 

V článku se dozvíš: 

  • Kdo je freelancer 
  • Jaké jsou pozice, které může vykonávat 
  • Výhody a nevýhody práce na volné noze 
  • Kolik si freelancer vydělá 
  • Freelancer a jeho význam pro firmy 

Kdo je freelancer? 

Freelancer je profesionál pracující na volné noze. Vyznačuje se tím, že zpravidla nemá full-time job. Jde o člověka, který podniká na sebe, například jako OSVČ nebo má vlastní firmu (třeba s.r.o.). Je sice sám sobě šéfem, ale kromě svých klientů úzce spolupracuje i s firmami. Podle zaměření nabízejí freelanceři externí spolupráci různým společnostem nebo si shání zákazníky po vlastní ose.  

/OSVČ vs s.r.o. – která forma podnikání vyhraje u tvého byznysu? /  

Freelance práce na každém kroku 

Životní styl lidí na volné noze je díky rozvoji nových technologií stále více dostupný po celém světě. Zpravidla stačí počítač, internet a dovednosti nebo vědomosti freelancerů. Existuje mnoho odvětví, která odpovídají nárokům takové práce.  

Jaké pozice si můžeš spojit s prací na volné noze? 

  • Programátor a IT specialista 
  • Web developer  
  • Grafický designér 
  • Copywriter, spisovatel nebo editor 
  • Překladatel 
  • Fotograf 
  • Specialista v on-line marketingu 

Výhody a nevýhody práce freelancera 

Lidé v jednadvacátém století zjistili, že nemusí žít jen pro to, aby pracovali. Touha po nezávislosti v profesním světě tak vedla k tomu, že stále více lidí láká stát se právě freelancerem.  

Jaká jsou hlavní pozitiva, a naopak negativa práce na volné noze? 

Výhody 

  • Flexibilita práce: Freelanceři mohou zpravidla pracovat odkudkoliv a úkoly plní podle vlastních časových potřeb. Nezáleží na tom, jestli pracují z domova, z kavárny, z pláže, ve dne nebo v noci.   
  • Osobní růst: Chceš se zlepšovat v tom, co tě baví a navíc živí? Jako profesionál na konkurenčním trhu v sobě musíš mít motor, který tě žene ke stále lepším výkonům.  
  • Výplatu si určuješ sám: Kolik práce uděláš, tolik peněz dostaneš. Freelancer má širší pole při vyjednávání platových podmínek a v případě, že budeš potřebovat vyšší částku na účtě, jednoduše si přibereš projekty navíc. 

Jako freelancer působí i concept artistka Ivona Polláková. Ta za největší výhodu považuje flexibilitu ohledně zakázek. „Vyhovuje mi, že si můžu vybrat, na jakých projektech budu spolupracovat, takže pro mě práce není monotónní. Aktuálně navrhuju 3D modely rekvizit pro film a zároveň dělám design programu, který novináři používají pro tvorbu článků,“ říká. Ivona se snaží kombinovat různé typy spoluprací, ty dlouhodobější jí zaručují stálý příjem a k nim si bere nárazovky. Volný čas věnuje cestování, vlastní tvorbě nebo ho využívá jako pauzu na vzdělávání.  

/Vyjednávání se ti hodí nejen v profesním, ale i v každodenním životě. / 

Nevýhody  

  • Vyšší nejistota: Projekt skončí, klientovi se nechce platit a peníze, s kterými si počítal zkrátka nejsou. Stejně tak nejistota provází i množství práce, kterou budeš mít v budoucnu. S tou se potýká i Ivona a s penězi nakládá tak, aby měla půlroční rezervu na náklady. 
  • Administrativa: Tvá práce není jen tvůj koníček. Freelanceři musí myslet na faktury, placení zdravotního a sociálního pojištění a nevyhne se jim ani řešení daní. O něco jednodušší to mají ti, kteří neplatí DPH. „Já nejsem plátce DPH. Všechny faktury vystavuju přes aplikaci Fakturoid, kde si přes pár kliknutí stáhnu vygenerované daňové přiznání a přehled ČSSZ, a to potom podám přes příslušný portál,” potvrzuje Ivona. 
  • Kde končí práce a začíná zábava: Freelanceři jsou sice sami sobě pánem, ale i to může mít svá úskalí. Ne každý například odhadne optimální objem práce a může kvůli práci dlouhodobě zanedbávat osobní život. Spolu se sociální izolací je zde proto vysoké riziko syndromu vyhoření. 

Negativa ze světa freelancingu zmiňuje i Ivona. „Pro mě je nevýhodou nestabilní příjem a horší time management,” popisuje freelancerka. Ačkoliv potvrzuje všeobecnou představu o volnosti freelancerů, její zkušenost je opačná. “Když je práce, prostě musím pracovat. Volno mám, když je jí míň nebo nejsou projekty,” vysvětluje.  

Jelikož se Ivona věnuje projektům někdy i 50 nebo 60 hodin týdně, je pro ni důležité, aby ve své práci viděla smysl. “V uměleckém odvětví se pohybuju už od dětství a vlastně to neberu jako práci. Baví mě tvořit a den za dnem se zlepšovat. “ 

/Nenech v práci i své duševní zdraví a objev příznaky syndromu vyhoření. / 

Kolik si vydělá freelancer?  

Vzhledem k tomu, že freelanceři tvoří různorodou skupinu zahrnující mnoho profesí, neexistuje jednoznačná odpověď na otázku, kolik si vydělají. 

Jaké faktory určují výplatu freelancera? 

  • Odvětví, ve kterém freelancer podniká – Stejně tak, jako se liší platy lékaře a prodavačky, i ve světě freelancerů závisí finanční odměna na oboru podnikání. Platforma Upwork, spojující pracovníky na volné noze, zveřejnila porovnání pozic podle platů. Na nejvyšších platových příčkách stojí programátoři nebo customer relationship manažeři. Naopak na druhém konci spektra stojí spisovatelé, fotografové či překladatelé.  
  • Zkušenosti – Podle dat organizace Payoneer tvoří největší část pracovníků na volné noze lidi z gen-Z nebo mileniálové. Nicméně odborníci se zkušenostmi v oboru, kterým je v průměru kolem 50 let, vydělávají až dvakrát více než jejich mladší kolegové.    
  • Vzdělání – Čím víc, toho freelancer může nabídnout, tím vyšší může stanovit cenu. Nejde přitom jen o formální vzdělání ve škole, ale také o kurzy a certifikáty, díky kterým má jedinec pestřejší paletu dovedností.  
  • Konkurence – Práce profíka, kterého neseženeš široko daleko, má zaručeně vyšší cenu než služba někoho, koho lze snadno nahradit.  

Konkrétní částku nemůže stanovit ani Ivona, jejíž plat se pohybuje v rozptylu 30 až 200 tisíc měsíčně. “Kvůli výkyvům v příjmu si dělám rezervy a snažím se efektivně plánovat. Peníze na pokrytí nákladů si nechávám zhruba na půl roku a zbytek investuju.“ 

/Staň se nenahraditelným a objev svou konkurenční výhodu ještě dnes! / 

Freelancer a jeho význam pro firmy 

Stálý pracovní poměr je pro osoby na volné noze cizí slovo. Pro společnosti mají freelanceři velký význam jako externisté. Spolupráce bývá oboustranně výhodná – firmy, zejména ty malé a začínající, ušetří na odvodech z dalšího kolegy a zároveň využívají pouze určitý výsek služeb, které profesionál nabízí.  

Už při studiích na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně začala Ivona Polláková obepisovat různé firmy a odpovídat na inzeráty. Štěstí jí přineslo rozhodnutí oslovit i studia, kde právě nikoho nehledali. Další příležitosti přišly díky univerzitě, spolužákům nebo prostřednictvím facebookových skupin. “Vždycky je náročné dopředu odhadnout, jak se mi s novým klientem bude spolupracovat. Vyplatí se ozývat i na inzeráty, které se vám úplně nepozdávají, protože po osobním setkání si můžete skvěle sednout,“ radí freelancerka.  

Obliba práce na volné noze stoupá, a to zejména u mladších generací, které chtějí mít životy ve svých rukou a také se nebojí občas trochu zariskovat. Objev nejlepší freelance platformy, které ti umožní začít svou kariéru ještě dnes!  

|

Marketing Miner competitor research SEO tool

Související články