Jak začít podnikat ve 23 letech? Rady pro podnikatele i studenty.

S mladou podnikatelkou Rivou Karo jsme se bavili o podnikání, investicích a proč si myslí, že jsou v Česku jen pro vybrané? Dále jsme probrali jak založit firmu na klíč nebo jakými pravidly se v byznysu řídit. Další zajímavé rady přímo z praxe se dozvíš níže.

Riva Karo o byznysu a jejích tipech pro začínající podnikatele

Jak jsi založila svoji firmu?


Na konci roku 2020 vznikla myšlenka Komplexlajfu. Původně jsme s kamarádkou Luckou chtěly tištěný časopis, z čehož jsme přešly na online verzi. Nic jsme nevěděly. Naším cílem bylo lidi vzdělávat. Myslely jsme si, že nebudeme muset nic zakládat. Nakonec jsme vymyslely s.r.o. Maminka od mojí společnice pracuje na úřadě, takže nám pomáhala. Bylo to vtipné, vše jsme si googlily. Zjistily jsme, že to stojí docela dost peněz, které jsme neměly.

Po všech těchto krocích nás odradily právě ty finance. Chtěly jsme je investovat do něčeho jiného, než do pár formulářů. Na poprvé se nám to tedy nepodařilo. Vzhledem ke všem ostatním životním okolnostem nás obou jsme se s Luckou v rovině byznysu rozešly. Byl to docela šok, dělat všechno sama. Rozhodla jsem se založit si s.r.o. tzv. na klíč, to znamená, že buď právník, nebo firma jej založí za vás a vy jim zaplatíte. Stačí mít základní informace o firmě, jako je například název a předmět podnikání.

Máš nějaké kontrolní postupy ke sledování finančních toků ve firmě?


Do určité míry je excelovská tabulka vynikajícím pomocníkem. Momentálně používám ještě Fakturoid k vystavování faktur. Účetnictví mi vede účetní firma. Na správu soukromých financí používám aplikaci Spendee. Matika mi nikdy nešla. Není možné být skvělým podnikatelem a vědět, jak se co dělá hned od začátku. Na spoustu věcí si člověk přijde postupně.

Fakturoid - šikovný nástroj do začátku podnikání pro podnikatele ke správně financí
Fakturoid – šikovný nástroj do začátku podnikání ke správně financí

Používáš nějaké platformy na komunikaci interní/s klienty?


S týmem používáme Slack, máme skupinu na Facebooku a u důležitých věcí si posíláme e-maily. U klientů záleží, co oni preferují. Ale prvotní oslovení probíhá přes web, email nebo Linkedin.

Existují nějaké předpoklady, které by měl začínající podnikatel splňovat?


Důležité je věřit své myšlence. Nedokážu si představit, že bych to dělala, kdybych měla pochybnosti. Zakopnutí na cestě bylo spoustu. Nejsem trpělivý člověk. Tato práce mě jí ale učí.

Co tě k práci motivuje?


Věřím tomu, co dělám.

Máš nějaká pravidla, kterými se v byznysu řídíš?


Nevím, jestli pravidla, spíše hranice. Jsem poněkud zásadový člověk. Například, kdyby přišel klient a chtěl nám dát obří zakázku, kde bychom museli prodávat hubnoucí pilulky, tak to prostě neudělám.

Zajímáš se o investice?


Přijde mi to podobné, jako podnikání. Existuje tu malá bublina mladých lidí, jejichž příbuzní podnikali a rozumí tomu. To stejné platí o investicích. I při vzdělávání mě minula finanční gramotnost. Myslela jsem si, že je to jen pro super bohaté lidi. Pak přišlo tzv. krypto období, kdy jsem k tomu přiřadila lidi s bitcoiny. Prvním velkým impulsem pro mě byla kamarádka, která se mnou začala sdílet informace o jejích investicích. Začala jsem se v tom vzdělávat a investovat. Dobrý tip pro začínající investory je portál Portu, kde vyplníte investiční dotazník, na jehož základě vám vyplyne první investiční strategie. Poté stačí měsíčně posílat menší obnos.

Portu - investiční platforma pro začátečníky i pokročilé a pro podnikatele
Portu – investiční platforma pro začátečníky

Jakých chyb ses při budování svého byznysu dopustila?


Nevím, co považuji za chyby, protože pokud by se to nestalo, nebyla bych tam, kde jsem teď. Beru to tedy jako takové lekce. Ta zásadní byla naše naivita. Myslet si, že to zvládneme bez peněz a svépomocí bylo opravdu naivní.

Jak zvládáš stres?


Pomáhá mi dýchání, jóga a vnímaní toho, co se děje. Naše psycholožka Tereza Hrušková mě naučila vnímat sebe sama a situace, ve kterých se nacházím ze třetího pohledu.

Nějaká rada na time management?


Vše si zapisuji. Snažím se dny nepřehlcovat, protože se může cokoliv stát a já budu muset upřednostnit něco jiného. Když jsem byla hodně zaneprázdněná, tak jsem si psala i časové rozmezí, ve kterých bylo reálné, že dané úkoly zvládnu.

Jak udržuješ vztahy ve firmě?


Chtěla jsem, abychom se všichni poznali, takže jsme byli na společné dovolené. Jednou za čas vyjedeme někam na víkend. Dbáme na to, abychom byli spolu v kontaktu. I v běžném životě jsem hodně transparentní, takže když se mi něco nelíbí, řeknu to narovinu. Otevřená diskuze, kde si všichni věříme a cítíme se bezpečně, se mi vždy vyplatila.

Tip pro začínající podnikatele?


Nevzdávejte to.

|

Marketing Miner competitor research SEO tool

Související články