Datová schránka a jak na ni. Zde jsou 3 tipy jak ji založit a k čemu slouží
Pojem datová schránka už slyšel každý. Ale ne všichni ví, co to je, jak funguje nebo jak ji založit. Od roku 2023 je navíc zřízení datové schránky nově povinné i pro živnostníky. Níže se dočteš vše, co o datových schránkách potřebuješ vědět ve třech bodech.
Co to je datová schránka?
Datové schránky jsou systém, skrze který lze doručovat elektronické dokumenty. Komunikace probíhá zpravidla mezi orgány veřejné moci na straně jedné, a fyzickými nebo právnickými osobami na straně druhé. Zpráva v datové schránce funguje jako doporučený dopis. V případě styku s úřady je tato forma komunikace zdarma.
Zprávu do datové schránky může poslat i firma svým obchodním partnerům či zákazníkům. Tato služba je ovšem zpoplatněna. Stojí 15 korun, což je ale stále levnější než posílat doporučené psaní.
Jak datová schránka funguje?
Technicky jsou datové schránky propracovány tak, aby byla zajištěna důvěryhodnost obou stran. Pokud si chcete datovku zřídit, nemusíte mít jako uživatel strach – datová schránka funguje na principu e-mailu. Jejich správu má na starosti Ministerstvo vnitra a provozuje je Česká Pošta.
K čemu je datová schránka?
Datovky se nejčastěji používají ke komunikaci s úřady. Hlavní výhodou je místní i časová nezávislost – zprávy můžete posílat či dostávat i mimo Českou republiku a úřední hodiny dané instituce.
V praxi se v datových schránkách může objevovat:
- daňové přiznání,
- upozornění na konec platnosti občanky či pasu,
- žádost o řidičák,
- zdravotní a nemocenské pojištění,
- důchodové pojištění,
- žádost o rodičovský příspěvek.
Zprávy v datových schránkách zůstávají 90 dnů od přečtení. Pokud by vám tři měsíce nestačily, je možné si dokumenty stáhnout. A to buď do počítače, datového úložiště nebo existuje varianta předplacení Datového trezoru. Od množství zpráv, které si chcete v trezoru archivovat, se odvíjí i jeho cena. Ta se pohybuje od 360 korun, ale může být i skoro desetkrát vyšší.
Jak založit datovou schránku?
Založení datové schránky se liší dle jejího typu. Buď jsou zřízeny ze zákona nebo na žádost. Ze zákona je automaticky zakládá Ministerstvo vnitra právnickým osobám, podnikajícím fyzickým osobám nebo orgánům veřejné moci. Od začátku letošního roku je pak nově zřizovaná živnostníkům (a to včetně těch, kteří mají pozastavenou činnost), spolkům, nadacím či společenství vlastníků jednotek.
Druhým typem datovek jsou ty, které jsou založeny na základě podání žádosti. Češi i cizinci si ji mohou založit několika způsoby:
- on-line na oficiálních stránkách – budete potřebovat prokázat svou totožnost, například skrze bankovní identitu
- osobně na Czech Pointu, jehož pobočky jsou na úřadech nebo vybraných poštách, nezapomeňte si vzít občanský průkaz nebo pas.
- poslední možností založení datové schránky je písemná žádost – tento dokument je nutné vybavit dvěma úředně potvrzenými podpisy a žádost poslat na adresu Ministerstva vnitra
Založení datové schránky je jednoduché a její využití široké. Navíc je to levnější a rychlejší způsob komunikace než posílání doporučených dopisů. Pokud chcete ušetřit čas, ať už jako podnikatel, zaměstnanec nebo student, určitě se vám zřízení datové schránky vyplatí.
Související články
KLíč úSPěšNé MARKETINGOVé STRATEGIE
01.12.2023
FAKTURA PO SPLATNOSTI: JAK VYMáHAT PENíZE?
17.06.2024
KLíč úSPěšNé MARKETINGOVé STRATEGIE
01.12.2023
FAKTURA PO SPLATNOSTI: JAK VYMáHAT PENíZE?
17.06.2024