Pracovní pohovor –7 nejčastějších otázek a odpovědí

Čeká tě pracovní pohovor a ty chceš udělat dobrý první dojem. Personalista se zpravidla neptá jen na věci, které si přečetl v životopisu. Při pracovním pohovoru existuje sada otázek, které se opakují. Samozřejmě záleží, o jakou pozici se ucházíš a v jaké firmě, nicméně se na pohovor můžeš tímto způsobem alespoň částečně dopředu připravit. Čti dál a dozvíš se odpovědi na nejčastější otázky při pracovním pohovoru.

Na jaké otázky se připravit při pracovním pohovoru?

Při pracovním pohovoru existuje sada otázek, které se opakují.  Kromě kvalifikace a předchozích zkušeností se tazatel na pohovoru dozví tvé osobnostní rysy, záliby nebo pracovní cíle. “Zažila jsem i otázku, kolik chlupů má pes. Personalista se ptá proto aby viděl, jak o věcech přemýšíte,” vysvětluje HR expertka Barbora Riedl Černíková. 

1. Povězte mi něco o sobě

Čtyři slova, která můžou určovat další směřování pohovoru a tvůj úspěch. Tuto otázku lze pojmout několika různými způsoby. Je na tobě, co vše do odpovědi u pohovoru zahrneš. Přesto mysli na to, že by tvá odpověď při pohovoru měla mít alespoň nějakou strukturu, například:

  • Přítomnost, minulost, budoucnost
  • Minulost, přítomnost, budoucnost

Kvalifikace a zkušenosti v kostce

Svou odpověď zpracuj tak, že stručně shrneš svůj životopis – studium, předchozí zkušenosti a zaměstnání. Samozřejmě mysli na to, aby informace byly relevantní pro danou pozici. Nezapomeň také zmínit úspěchy, kterých si v profesní sféře dosáhnul. “Není to tak, že bych se šel na pohovor chlubit. Ale myslím si, že je velká škoda o úspěších nemluvit,” dodává Riedl Černíková.  

Dále v odpovědi rozeber své vlastnosti a dovednosti, které jsou v nové práci klíčové. Tazatel u pohovoru jistě ocení, když uvedeš konkrétní příklady. Určitě zmiň i konkrétní úspěchy. Například že díky tvé znalosti při správě PPC reklamy vzrostl počet nových zákazníků v posledním kvartále o 10 %. V případě, že žádná tvrdá data nemáš, ale přesto máš čím se chlubit, buď v odhadech realistický.  

Neboj se být osobní, ale všeho s mírou

Otázka na představení svádí k vyprávění o volném čase a koníčcích. I to, že rád čteš, hraješ tenis nebo na kytaru tvoří mozaiku tvé osobnosti. Personalista chce znát i nepracovní část tvého já, nicméně jsi teprve na začátku pohovoru a ve frontě čekají další otázky. Proto by vyprávění o zálibách nemělo tvořit hlavní část přípravy na pracovní pohovor. Navíc se stále pohybujeme ve vodách profesionality, a tak by to mělo zůstat. 

2. Proč chcete pracovat zrovna u nás? 

Na tomto místě není vhodné mluvit o tom, jak strašného šéfa jsi měl v minulé práci. Při přípravě na pracovní pohovor hraje důležitou roli rešerše. Zde využiješ informace, které sis o firmě našel předem. Jaké služby nebo produkty společnost nabízí nebo jaká je firemní kultura – to jsou fakta, která mohou sloužit jako odrazový můstek ve tvé odpovědi. 

3. Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?

Nejprve se zamysli nad tím, co všechno o sobě chceš prozradit. Mluvit můžeš například o komunikaci, vystupování na veřejnosti, upřímnosti nebo schopnosti psaného projevu. Ať už zmíníš své kvality nebo slabiny, formuluj je v závislosti k pracovní pozici a nezapomeň uvést příklady (z minulé práce nebo z osobního života). 

Jestliže se personalista zeptá na slabé stránky tvé osobnosti, můžeš se oslím můstkem dostat k tomu, co si udělal k tomu, aby ses v dané oblasti zlepšil

Například:

image 1 - Pracovní pohovor –7 nejčastějších otázek a odpovědí

/Fresh tip: Prezentační dovednosti nejsou tvá parketa? Přečti si článek o tom, jak správně prezentovat a zapracuj na sobě i ty. /

4. Kde se vidíte za 5 let?

Odpovědi typu „Nevím“ nebo „Je mi to jedno“ jsou špatné. Tazatel touto otázkou míří na tvé pracovní cíle. Udělej si v prvé řadě jasno v tom, jestli ti jde o určitou pozici nebo se chceš věnovat spektru činností nehledě na postavení v práci. Eventuelně může být tvým cílem pěstování určitých dovednosti. 

Výzkumy ukazují, že lidé pracují na jedné pozici v průměru 3-5 let. Pro firmu je v tomto bodě důležité, aby se obě trajektorie, jedna podniková a druhá tvá osobní, protínaly v co nejvíce bodech. Nakonec se také personalista dozví, zda jsi ambiciózní případně do jaké míry. 

5. Proč bychom měli přijmout zrovna vás?

Pracovní pohovor ti dává možnost se osobně  ukázat se v tom nejlepším světle a přesvědčit druhou stranu, že právě ty jsi ideálním adeptem na dané místo. I v tomto případě využiješ svou rešerši ohledně pozice. Už jsi zmínil svou kvalifikaci a potřebné dovednosti pro nabízenou pozici? Měl bys vymyslet další argumenty, například:

  • Jakým způsobem se odlišuješ od ostatních kandidátů: Zamysli se nad tím, v čem konkrétně budeš pro firmu přínosem. Můžeš podtrhnout nějaký ze svých pracovních úspěchů. 
  • Jak zvládáš krizové situace: Uveď příklad svých schopností na obtížných situací, z kterých si vyšel jako vítěz. V běžném pracovním dni může krizová situace nastat kdykoliv a člověk do nepohody je zkrátka must-have každého podniku.

6. Co vás motivuje k práci?

Jsou typy lidí, kteří chodí do práce jen kvůli penězům. To, že si chceš koupit jídlo a zaplatit nájem ale není na tuto otázku uspokojivá reakce. Zaměstnavatel chce poodhalit další tvé osobnostní rysy. Pokud tápeš s odpovědí, může ti pomoct si otázku položit jiným způsobem:

  • Na co se těšíš, když jdeš do práce?
  • Jaká aktivita tě při práci baví nejvíc?
  • Z jakého důvodu si se rozhodl dělat právě tuhle profesi?
  • Co tě přimělo k tomu, aby ses ucházel o dané místo? Která položka v inzerátu tě zaujala?

7. Jaké si představujete platové ohodnocení?

Od začátku je pro obě strany dobré vědět očekávání toho druhého. Tato otázka však bývá ošemetná. Nechceš brát almužnu a zároveň nechceš vyznít hamižně. Kromě výše platu v odpovědi reflektuješ také svou hodnotu a hodnotu své práce. 

Najdi si na internetu, jak se platy pohybují na podobných pozicích. Ber také v potaz velikost města, ve kterém o místo žádáš. Pokud nechceš uvádět jasnou částku, měj v hlavě alespoň platové rozmezí. Současně se neboj zmínit svou flexibilitu anebo vyzdvihni jiné formy benefitů, které považuješ vedle platu za důležité (třeba možnost práce na home office a podobně). 

Ohledně platu nakonec může dojít i k vyjednávání, a to v případě, že jsi na podobné pozici již pracoval a máš tak přesné srovnání. Pokud požaduješ vyšší plat, nabídni na oplátku nějakou svou unikátní dovednost nebo činnost, která bude pro zaměstnavatele výhodná.

/Fresh tip: Vyjednávání nemusí hrát roli jen v byznyse. Nauč se vyjednávat i v každodenním životě! /

Odpovědi na otázky u pracovního pohovoru samozřejmě nejsou jednotné. Každý člověk je jiný a stejně tak i pracovní náplň a firma. Když si ale připravíš některé odpovědi předem, určitě budeš mít v utváření prvního dojmu plusové body. 

A neboj se u pohovoru zeptat i na věci, které tě zajímají, třeba jaké jsou možnosti rozvoje na dané pozici. “Je chyba nevyužít ten prostor k tomu, abyste se na něco zeptali,” doplňuje HR specialistka Barbora Riedl Černíková. Jak uspět u pracovního pohovoru a jak dál se na něj připravit se dočteš na webu FreshStartu nebo koukni na rozhovor na YouTube


Warning: Undefined variable $displayForm in /data/web/virtuals/3598/virtual/www/domains/freshstart.cz/wp-content/themes/freshstart-theme-1.0.1/single-post.php on line 71

|