Změny pravidel u Homeoffice, dohod o provedeni práce(DPP) a činnosti (DPČ)

Do poslanecké sněmovny se vrátila nová novela zákoníku práce. Návrh se na konci července vrátil ze senátu. Poslanci budou rozhodovat o novém znění. Už nyní je ale jasné, že zákoník práce nezůstane beze změny. Od příštího roku začnou platit novinky například v oblasti homeofficu nebo dohodářů. Jaké změny to budou? Čti dál a buď v obraze!

frst web clanky aktualita 06082023 2x - Změny pravidel u Homeoffice, dohod o provedeni práce(DPP) a činnosti (DPČ)

Homeoffice v novém kabátu

Velké téma novely, které navazuje na okolnosti vzniklé během pandemie coronaviru, je homeoffice. Změny v zákoníku práce se práce z domova věnují hned z několika úhlů pohledu. 

V kanceláři jako doma? Zkus být doma jako v kanceláři

Tím prvním je náhrada nákladů, které zaměstnancům vznikají v souvislosti s prací z domova. Když sedíš v kanclu, nemusíš řešit výdaje spojené s topením, elektrikou nebo vodou. Podobné podmínky bys měl mít i pokud pracuješ z domova. Proto by se ke každé hodině práce mělo připočíst 2,80 Kč. Částka vychází z průměrných nákladů a měla by je dostatečně pokrýt. 

Práce z domova pro všechny?

V tématu homeofficu je další novinkou i to, že by tato možnost měla být umožněna těhotným ženám a lidem, kteří se doma starají o dítě do devíti let (případně o jinou závislou osobu). V případě, že by zaměstnavatel odmítl, aby zmíněná skupina pracovala z domova, musí v této záležitosti dodat písemné odůvodnění

Pracuješ odjinud? Měj podepsanou smlouvu

Změna se týká i administrativy, která se s prací z domova pojí. Ať už z domova pracuješ pravidelně či tuto možnost využiješ jen jednorázově, budeš nově potřebovat písemnou dohodu o práci na dálku. V dohodě by mělo být objasněno:

  • Komunikace se šéfem, jak ti bude zadávat a kontrolovat úkoly
  • Místo nebo místa, odkud budeš pracovat
  • Vymezení práce, která tě na homeofficu čeká
  • Jak dlouho bude dohoda platit
  • Náhrada nákladů za práci z domova

Ačkoliv s novelou nepřichází žádné zásadní změny v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP), předpokládá se, že zaměstnavatel za tebe ponese stejnou zodpovědnost, jako kdybys seděl v kanceláři. A to i přes to, že jde o aspekt, který nemůže nijak kontrolovat či ovlivnit. I proto se doporučuje zahrnout oblast BOZP do smlouvy, i když ze zákona povinná nebude. 

DPP a DPČ – rozvolnění a větší ochrana

Neméně významná změna, která s novelou přijde se týká pracovníků na dohodu o provedení práce nebo činnosti. Dohodáři budou mít od nového roku například nárok na dovolenou. Předběžný návrh počítá se scénářem, že na odpracovaných 20 hodin/týdně bude připadat přibližně hodina a půl volna. Pokud jedinec dovolenou nevyčerpá, bude mít nárok na náhradu. Podrobnější podmínky a stanovení dovolené zákoník práce teprve určí. 

Kromě volna se dohodáři dočkají i férovějších podmínek ze strany zaměstnavatelů. Pokud jako dohodář pracuješ přes noc, o víkendu nebo o státních svátcích, měl bys mít nově nárok na příplatek. S tím souvisí i to, že bys měl jako dohodář dostávat od svého vedení rozvrh práce s předstihem 3 dnů, aby sis práci mohl lépe naplánovat a vyhnul se situacím, kdy budeš muset dohánět nějaký projekt dvě hodiny před deadlinem, třeba v noci. 

Jedna z výhod, která byla u dohod příznivá zejména pro zaměstnavatele, bylo snadné odstoupení od smlouvy. V rámci chystaných změn se počítá se situací, ve které zaměstnanec dostane padáka, z jeho úhlu pohledu neprávem. To je případ, ve kterém můžeš jako dohodář požadovat písemné odůvodnění o ukončení pracovněprávního vztahu.

Jde ti z DPP a DPČ hlava kolem? Rozklikni článek a měj jasno jednou provždy. 

Ať už pracuješ z domova, na dohodu nebo takové lidi zaměstnáváš, chystané změny se tě určitým způsobem dotknou. S Novým rokem tedy přijde nejen plno předsevzetí, ale i lepší pracovní nastavení, a to i přes to, že nová podoba zákoníku práce měla platit již od loňského srpna. Novela podléhá směrnicím z Evropské unie – jedna se zaměřuje na transparentní pracovní podmínky a druhá se orientuje na work-life balanc. Česká republika za toto zpoždění zatím zaplatila sankce v hodnotě 90 milionů korun. A tak stačí doufat, že se v lednu dočkáme nové zákonné formy, která pomůže mnoha (nejen) profesním životům. 

|

Marketing Miner competitor research SEO tool

Související články