Prokrastinace? Zefektivněte svůj pracovní styl. Přinášíme 5 tipů, jak na ni.

Prokrastinace je strašákem mnohých. Odkládání úkolů na neurčito dělá život těžší v mnoha ohledech, od narušené work-life balance přes problémy v práci až po psychické potíže. Poradíme vám, jak s prokrastinací úspěšně bojovat a dostat svůj nejen pracovní svět pod kontrolu.

procrastinace 2x - Prokrastinace? Zefektivněte svůj pracovní styl. Přinášíme 5 tipů, jak na ni.

Co je prokrastinace?


Prokrastinace je tendence odkládat úkoly nebo aktivity na pozdější čas. Jejím největším paradoxem je, že právě odkládání má negativní dopad na kvalitu nebo úspěšnost výsledků. V celkovém důsledku pak má významný negativní vliv na život člověka.

Objevte příčiny prokrastinace


Prokrastinace není jen obyčejná lenost, jak jí někteří lidé nazývají. Její příčiny jsou často závažnější než obyčejná nechuť práci. Objevení pravého důvodu, proč odkládáte své povinnosti, je prvním krokem na cestě k životu bez prokrastinace.

1. Strach z neúspěchu

Někteří lidé dostatečně nevěří ve své schopnosti. Nízké sebevědomí a strach je pak nutí prokrastinovat, aby se vyhnuli negativnímu hodnocení. Odkládání úkolu na poslední chvíli ale zpravidla vyústí v neefektivní práci v časovém presu, která může zapříčinit právě nekvalitní výsledky.

Druhou stránkou je perfekcionismus, kdy se za každou cenu lidé snaží dosáhnout maximální kvality. Výsledkem ale může být, že svůj úkol nikdy nedokončí.

Tento přístup k pracovním povinnostem často není vědomí. Zkuste se proto na chvíli zamyslet, proč se některým úkolům vyhýbáte. Jako jednu z příčin vezměte v potaz právě strach z neúspěchu.

2. Neschopnost rozhodnout se

Ne každý úkol má jedno správné řešení. Výběr mnoha lidem způsobuje stres. Pokud patříte i vy k těm nerozhodným, možná je příčinou vaší prokrastinace neschopnost zvolit správný přístup.

3. Všudypřítomné rozptylovače

Dnešní svět je plný rozptylovačů, které každého z nás lákají od pracovních povinností. Aktivity jako brouzdání po sociálních sítích, sledování televize nebo jen kecání s kolegy jsou v mnoha ohledech příjemnější než řešení pracovních úkolů. Krátkodobé potěšení si ale svou daň vybere později.

4. Deprese, úzkost, stres

Ač jsou tyto příčiny často bagatelizované, lidé trpící depresemi, úzkostmi či dlouhodobým stresem, nejlépe vědí, jak náročné je v takových stavech dokopat se k jakýmkoliv činnostem. Špatná psychika obecně snižuje energetickou hladinu, a tím i motivaci k práci.

5. Špatný time management

Času je málo a úkolů hodně. Se špatnou organizací času, mohou mít lidé pocit, že své povinnosti zkrátka nestihnou. A tak s nimi raději ani nezačnou.

Jak se zbavit prokrastinace?


Nebudeme si nic nalhávat. Zbavit se prokrastinace není lehký úkol. Vyžaduje značnou dávku úsilí, vůle a sebe odhodlání. Pokud ale znáte příčinu a máte dostatek motivace být v životě efektivnější, jste na nejlepší cestě.

1. Stanovte si cíle a plánujte

Stanovte si jasné cíle a definujte, jak má výsledek vaší práce vypadat. Víte-li, kam přesně směřujete, je jednodušší si práci dobře rozplánovat a pustit se do ní. S plány a organizací času vám pomůže náš jednoduchý návod na time management.

2. Snižte nároky na sebe sama a věřte si

Patříte-li mezi perfekcionisty, naučte se spokojit se se svými výsledky. Věřit, že vaše práce bude dostatečně kvalitní, a možná zjistíte, že výsledek je dokonce lepší, než si sami myslíte.

3. Zdravý životní styl

Vyrovnaná psychika, dostatek energie i motivace – to vše se pojí se zdravým životním stylem. Dostatkem spánku, zdravou stravou a sportem vzpružíte tělo i ducha a probudíte v sobě své lepší a výkonnější já.

4. Odměňujte se

Mít dlouhodobý cíl je základ. Cesta k jeho dosažení ale může být zdlouhavá a úmorná. Proto se sem tam nezapomeňte odměnit i za menší úspěchy. Zvýší to nejen vaši motivaci k práci, ale i radost ze života.

5. Nebuďte v tom sami

Uvědomujete si, že svůj boj prokrastinací pravidelně prohráváte? Nemusíte v tom být sami. Obraťte se na své nejbližší a poproste je o pomoc. Lehké pošťouchnutí k práci čas od času potřebuje každý. Pokud vám navíc připomenou, proč vlastně všechnu tu dřinu podstupujete, vaše motivace bude rázem zpět.  

A konečně nezapomínejte, že boj s prokrastinací je běh na dlouho trať. Buďte trpěliví. Krůček po krůčku se dříve nebo později dostanete do fáze, kdy vám žádný úkol nebude dělat zbytečné vrásky na čele.


Warning: Undefined variable $displayForm in /data/web/virtuals/3598/virtual/www/domains/freshstart.cz/wp-content/themes/freshstart-theme-1.0.1/single-post.php on line 71

|