Jak správně prezentovat: Nauč se mluvit před lidmi

Ať se nám to líbí nebo ne, prezentování v jakékoliv formě je nedílnou součástí našich životů, a to především těch profesních. Ovládat tuto dovednost je v dnešním světě čím dál tím důležitější. Připravuješ se zrovna na důležitou prezentaci nebo chceš zlepšit úroveň svého projevu? Dneska ti poradíme, jak se vypořádat s trémou, jak se nenechat ničím zaskočit nebo jak má vypadat správná příprava.

frst web clanky prezenta n dovednosti 2x 1 - Jak správně prezentovat: Nauč se mluvit před lidmi

Umění přípravy: Jak správně prezentovat a zaujmout

Nejlepší způsob jak se vyhnout problémům na jevišti nebo jim alespoň částečně předejít je důkladná příprava. Tato příprava by měla vypadat následovně:

1. Zjisti si, komu budeš přednášet

Každá cílovka bude vyžadovat jinačí přístup. To může mít ve finále vliv na tóninu, obsah i styl komunikace s publikem. Je důležité se vžít do role posluchače a představit si, co bych si rád z dané prezentace odnesl.

2. Připrav si osnovu a cíle pro jednotlivé fáze prezentace

Celkový projev by se dal rozdělit do těchto částí:

  • Uvítání
  • Představení sebe a tématu
  • Osnova prezentace
  • Samotná prezentace
  • Shrnutí
  • Poděkování
  • Prostor pro dotazy

Je třeba myslet na to, že každá část má svůj účel. Stanov si cíle a hlavní body, které chceš v jednotlivých částech sdělit. Snaž se být věcný, výstižný a zbytečně prezentaci nenatahovat. Čím déle celé vystoupení potrvá, tím těžší bude pozornost posluchačů udržet.

3. Vizualizace 

Představ si, jak by mohla celá situace probíhat, a to do nejmenšího detailu. Mysli na to, že se na začátku musíš seznámit s technikou, na které prezentace poběží. Potřebuješ ukazovátko nebo jiné pomůcky? 

Dále si zkus připravit seznam očekávaných otázek, na které si přichystáš odpovědi.

Když si celou situaci představíš, můžeš tím vychytat případné chyby.

4. Celou prezentaci si vyzkoušej

Ruku v ruce s vizualizací jde praxe. To nejlepší co můžeš udělat je si celý projev říct nahlas a ideálně před publikem. Vyzkoušíš si artikulacia jestli to co říkáš, dává smysl. Zároveň je to dobrý pomocník proti trémě.

Na co myslet na pódiu

Přípravu máš za sebou, text si prošel a celý projev sis vyzkoušel. Nastává hodina H a jdeš si stoupnout před publikum. Počítej s tím, že v tento moment bude tvá nervozita vrcholit. Neztrácej ale hlavu a soustřeď se na to, co se chystáš říct. Celý začátek prezentace je totiž velmi důležitý a je to nejlepší chvíle pro upoutání posluchačů.

Řeč těla

Stůj vzpřímeně, mluv dostatečně nahlas a především zřetelně. Pokud ti pomáhá gestikulace, klidně gestikuluj, ale dej si pozor na přehnané šermování, ať zbytečně nerozptyluješ posluchače.

Buď v klidu

Měj pod kontrolou své dýchání. Nejenže se tím trochu zklidníš, ale zároveň tím předejdeš tomu, že ti dojde dech uprostřed věty.

Zapojení publika

Také mysli na to, že pozornost publika není nekonečná. Sám si byl jistě mnohokrát v pozici posluchače a víš, jaké to je. Vymysli způsob, jak publikum zapojit. Zprostředkuješ jim zážitek a zároveň odlákáš pozornost od sebe, což ti opět poskytne prostor se trochu uklidnit. Pokládej otázky, rozpoutej diskuzi nebo vyhlas nějakou soutěž (a měj připravené ceny pro vítěze).

Jak se naučíš mluvit před lidmi?

Základem je si uvědomit, že každý někde začíná. Promlouvat k davu lidí a zároveň udržet hlavu i patu je výzva pro každého. Pokud se chceš zlepšit, tak ti ale nezbývá nic jiného než to zkoušet a zkoušet. Trénink je něco, co se pozitivně projeví jak na kvalitě prezentovaného obsahu, tak i na míře stresu, který budeš zažívat.

Pokud to s prezentováním myslíš vážně, je dobré naslouchat zpětné vazbě a poučit se z ní. Pokud chceš zlepšit obsahovou stránku, navštěvuj přednášky a projevy zkušenějších lidí a sepiš si, co dělají jinak nebo lépe než ty. 

Jestli je tvé úskalí spíše tréma, zkus, jaký má na tebe efekt si před prezentováním například zacvičit nebo zameditovat. Uklidníš své myšlenky a zlepšíš si náladu, což je právě i dobrý způsob, jak zatočit se stresem. Měj ale realistická očekávání, protože určitá dávka nervozity je nevyhnutelná.

Zkrátka je to stejné jako s jakoukoliv jinou disciplínou. Vyžaduje to čas a praxi. Mysli na rady, které ses dnes naučil a na to, že chybami se člověk učí. S tímto přístupem se bezpochyby na poli prezentací neztratíš.

|

Marketing Miner competitor research SEO tool

Související články