5 tipů, jak efektivně stíhat školu i zájmy
Být studentem není vždycky procházka růžovým sadem. Je proto dobré mít něco, co tě mimo školu baví a u čeho si od ní odpočineš. Ale jde to všechno vůbec stíhat? Jasně. Jen si to musíš pořádně naplánovat. Čti dál a dozvíš se tipy, jak efektivně stíhat školu i zájmy a věnovat se i tomu, čemu opravdu chceš.
Ať už jsi na střední nebo na vysoké, víme, že škola dá člověku někdy pořádně zabrat. A nejen v období maturit nebo zkoušek. Taky víme, že studium není všechno a často máš potřebu se realizovat i v něčem jiném, co ti škola neumožňuje. Například v nějakém sportu nebo v učení se cizího jazyka, jehož výuka není ve škole možná. Těmto věcem se potom musíš věnovat po vyučování a ne vždy na ně zbyde čas.
Na gymnáziu Jana Palacha, s. r. o., se s tímto problémem snaží vedení školy studentům pomoci. V rozhovoru pro FreshStart ředitel gymnázia Michal Musil probíral, že jeho žáci mají možnost věnovat se v rámci školy i svým zájmům. Zároveň se ve škole odehrávají nejrůznější akce, kterých se studenti mohou účastnit.
Ne všechny školy ale toto nabízí. Potom už je to na tobě, aby sis na věci, které tě baví a zajímají udělal čas sám. Jak na to?
Jak efektivně stíhat školu i zájmy?
Stanovení priorit
Základem je určit si priority. Udělej si seznam a vypiš si věci, kterým se chceš věnovat často a pravidelně. Následně si je seřaď podle toho, jak jsou pro tebe důležité. Měla by do nich patřit škola, případně brigáda, ale také věci, které ti pomohou se seberealizovat – zájmy, další vzdělávání nebo třeba odpočinek.
Nastavení cílů
Ačkoliv se SMART cíle používají převážně v marketingu, nikdo netvrdí, že v životě studenta nemohou fungovat taky. Stanov si krátkodobé i dlouhodobé cíle podle SMART kritérií. Krátkodobé jsou například měsíční, dlouhodobé půlroční nebo roční.
Ke každému cíli si sepiš, co musíš udělat pro jeho dosažení a za jak dlouho jsi reálně schopný ho splnit. Ať už je to opakování slovíček, aby ses naučil čínsky, pravidelný pohyb, aby ses cítil lépe ve svém těle nebo plánování vlastního podnikání.
Tady hodně záleží na tom, jak rychle chceš svého cíle dosáhnout. Díky tomu si dokážeš naplánovat, co dělat a kdy, abys to všechno stihl. Ale nezapomínej – Řím taky nepostavili za den. Jde hlavně o to, abys naše balanc mezi školou a svými zájmy.
Organizace času
Následně si svoje aktivity naplánuj. Nemusíš je mít rozvržené na minuty, ale určitě ti pomůže, když si uděláš aspoň hrubý přehled o tom, co každý den musíš dělat a co dělat chceš. Může to být třeba na další dva dny, týden nebo na celý měsíc. Nezapomeň k tomu napsat i jakou časovou kapacitu máš vyhrazenou pro jednotlivé aktivity. Tento plán se snaž dodržovat, aby sis rozvrh osvojil.
Může se stát, že pro každé období – třeba zkouškové nebo maturitní – budeš potřebovat trochu jiný režim, a pak jsou také úseky, kdy máš času víc. Nejlépe uděláš, když se budeš soustředit na to, co je pro tebe zrovna aktuální a další plán udělat až ve chvíli, kdy víš, že se tvé priority budou měnit.
Efektivní metody učení
K tomu, abys kromě školy stíhal i další věci, se hodí efektivní způsob učení.
Pokud se znáš a víš, co ti funguje – využij toho. Ať už je to přepisování informací nebo vytváření myšlenkových map. Jestli nevíš – zkoušej. Zabere ti to sice nějaký čas, ale výsledkem bude lepší poznání sebe sama a přijdeš díky tomu na způsob, který ti při škole nejvíce vyhovuje. Ušetříš tak čas zase na příště, kdy už budeš vědět co a jak.
K dispozici ti jsou i AI aplikace, kterých se v poslední době vyrojilo až přespříliš. Také ony ti efektivní učení usnadní.
Jak na stres
Může se stát, že přeceníš svoje schopnosti a naplánuješ si toho moc anebo je naopak podceníš a pak nebudeš stíhat plnit své cíle. Stres může být pro někoho účinnou zbraní, ne nadarmo se říká, že diamanty vznikají pod tlakem. Pro jiné představuje stres spíše problém. Navíc nikdo nechce být ve stresu a pod tlakem dlouhodobě.
Ačkoliv by ti lepší organizace času měla od stresu ulevit, nikdo se mu nedokáže vyhýbat celý život.
Plány
Pokud ve stresu jsi, zkus se blíže zaměřit na svůj denní nebo týdenní plán. Máš za týden zkoušku? Určitě se tedy posunula v žebříčku důležitostí nahoru. U čeho ze svého denního programu můžeš na týden zkrátit časovou kapacitu nebo to dočasně vyřadit a udělat si více času na učení? Musíš napsat esej? Zařaď si ji do svého programu postupně – jeden den si vybírej téma, další hledej zdroje a pak ji piš po částech.
Sociální podpora
Promluv si o svém stresu s někým blízkým, ideálně se spolužačkou nebo spolužákem. Ve spoustě případů se dozvíš, že oni sami ještě nezačali nebo nevědí, jak na to a to dokáže člověka docela uklidnit.
Ale buď opatrný – taky se možná stane, že narazíš na někoho, kdo už je naučený nebo má práci hotovou. Těch už se příště radši neptej.
Relaxace
Odpočívej! Nikdo nedokáže pořád fungovat na 110 % a ani to není zdravé. Nemusíš si dávat dlouhé pauzy, stačí krátký šlofík po obědě, půlhodinová procházka do přírody nebo cokoliv, co ti vyhovuje.
Kombinace zájmů a učení – školní projekty
I když to zní nereálně, škola je taky místo, kde se můžeš věnovat svým zájmům. Nejde to sice vždy, ale když ano, uděláš chybu, jestli se nechytíš příležitosti.
Využij školní projekt – uděláš si ve škole dobré jméno, a budeš se věnovat něčemu, co tě baví. Musíš napsat seminárku nebo přímo bakalářku? Super, najdi si téma, které tě zajímá a můžeš se o něm efektivním způsobem dozvědět víc.
Učitelé to ocení a pokud tě téma školní práce bude bavit, je to win-win situace.
V rozhovoru s Michalem Musilem, ředitelem gymnázia Jana Palacha, s. r. o., zjistíš, jak se k nápadům studentů staví on a jak se jeho žáci ve škole seberealizují.
Pokud tě něco zaujme, navrhni to i u sebe ve škole – spousta ředitelů i učitelů si studentské iniciativy váží.
Související články
ESPRESSO A TřTINOVý CUKR, TO JE KAFáNEK
27.03.2023