Musk změnil Twitter na X. Budeme muset za něj platit?

Na staronové sociální síti X se chystají další změny. Majitel Elon Musk naznačil, že bude přístup umožněn výhradně uživatelům, kteří si tuto službu zaplatí. Pojďme společně probrat základní otázky, které se ke krokům nejbohatšího muže na planetě v posledních dnech vyrojily.  

- Musk změnil Twitter na X. Budeme muset za něj platit?

Twitter prošel v poslední době zásadními změnami. Na konci října loňského roku změnila síť majitele a ten ji začal měnit od základu. Elon Musk na začátku roku vyměnil drtivou většinu personálu, během léta zmizel ikonický modrý ptáček, přejmenoval síť na X a nyní se debatuje o jejím zpoplatnění. Musk v rozhovoru s izraelským ministrem Benjaminem Netanyahu naznačil, že aby se uživatelé dostali k obsahu, musí se dostat přes paywall. 

Zatím se platí jen napůl

V současné době je X stále zdarma, případně si lze připlatit za nadstandardní verzi. X premium si v tuzemsku můžeš pořídit za 216,59 korun na měsíc nebo předplatit za 2 262,70 korun na rok. Pro uživatele iOS jsou sazby o něco vyšší – 249 korun na měsíc a 2550 korun za roční předplatné. Placení prémiového obsahu přitom není novinka – ještě na Twitteru se za 8 dolarů měsíčně dala připlatit varianta Twitter blue, která dovolovala nekonečné scrollování, vyšší počet znaků, příspěvků a celkově větší viditelnost na sociální síti. 

„Chceme, aby to byla jen malá částka,“ osvětlil v rozhovoru šéf Tesly a Space X. Konkrétní obnos zatím není známý. Můžeme se jen dohadovat, co pro nejbohatší člověk na světě malá částka znamená. Cena se má lišit dle země, kde uživatel X používá.

Armáda botů nebo jiný zájem?

Proč se k placení majitel vůbec uchyluje? „Z mého pohledu je to vlastně jediná obrana proti obrovským armádám botů,“ vysvětloval Musk. Měsíční příspěvek by podle něj měl být dostačující a účinnou zbraní.  V on-line prostředí boti sbírají data a vykonávají jasně danou opakovanou aktivitu. To může mít jak pozitivní, tak negativní důsledky. Právě škodlivé projevy softwarů pomáhají v šíření dezinformací nebo nenávistných projevů.

Falešné a dezinformační účty jsou přitom důvod, proč se z platformy v posledních měsících stahuje tolik lidí. V letošním roce počet aktivních uživatelů klesl z necelých 370 milionů na 353. Pokud se zavede placení i základní verze, očekává se ještě mnohem větší odliv uživatelů.

Majitel Space X a Tesly je neskrývaný zastánce absolutní svobody slova. Z X třeba zmizí funkce blokování. Na platformě se bude moci vyjádřit každý, nicméně se s tím pojí právě zmnožení nenávistných nebo urážlivých příspěvků. V minulosti přitom sám Musk funkci blokování používal, například na některé novináře. 

Twitter se každým krokem vzdaluje od podoby, v jaké jsme ho znali v posledních letech. Klíčovou roli hraje osoba majitele Elona Muska, který je na jedné straně považován za vizionáře, na druhé za vysoce kontroverzní postavu. Nakonec to není jen o něm, ale o uživatelích, kteří sami rozhodnou, zda se jim vyplatí posílat peníze za přístup na síť bohatě naplněnou dezinformacemi a propagandou. 

|

Marketing Miner competitor research SEO tool

Související články