Dropshipping: co to je a vyplatí se vám?

Chcete si založit e-shop bez vysokých investic či nutnosti platit nájem za sklad? Zkuste dropshipping – obchodní model, při kterém vystupujete jako zprostředkovatel mezi zákazníkem a výrobcem. Zjistěte, jak funguje a zda je toto schéma vhodné i pro vás. 

dropshipping 3x - Dropshipping: co to je a vyplatí se vám?

Dropshipping – co to je a jak vůbec funguje?

Dropshipping je business model, při kterém osoba nebo firma prodává na svém e-shopu zboží jakožto zprostředkovatel. Žádné výrobky ale nemá nikde naskladněné. Dropshipping totiž funguje tak, že když si zákazník něco objedná na vašem e-shopu, objednávka putuje přímo k výrobci či do velkoobchodu. 

Ačkoliv je zboží koupené na jméno vašeho internetového obchodu, od zdroje jde rovnou ke kupujícímu. Vy dostanete zaplaceno od zákazníka, jelikož jste v roli poskytovatele. Rozdíl mezi velkoobchodní cenou a tou, kterou váš klient zaplatí, pak představuje vaši provizi.

Vyplatí se? Poznejte výhody i nevýhody

Výhody:

  • Mezi hlavní výhody patří to, že majitel e-shopu nepotřebuje sklad ani vstupní investice. Zboží jde totiž k zákazníkům přímo od dodavatele. 
  • S tím souvisí i to, že nemusíte řešit balení ani odesílání objednaných výrobků. 
  • V neposlední řadě při dropshippingu odpadá starost spojená s tím, zda nemáte zásob moc nebo málo – nakupujete totiž přesně takové množství, po kterém je ze strany zákazníků poptávka.

Nevýhody:

  • Jakožto zprostředkovatel nemáte přímou kontrolu nad dodáním ani kvalitou výrobků. Proto je základ výběr dobrého a spolehlivého dodavatele. 
  • Mnoho produktů, které jsou prodávané formou dropshippingu je původem z Číny. Objednávky chodí nejen se zpožděním, ale není zde ani záruka kvality
  • Při několikastupňovém dodávání je také složitější komunikace a zákaznický servis tak nemusí být vždy fungující. 
  • S konceptem dropshippingu se pojí i řešení reklamací. Pokud chce zákazník koupené zboží vrátit, vrací se vám, protože na vaše jméno (nebo jméno vaší firmy) byl produkt z velkoobchodu zakoupen.
  • Ohledně poštovného a balného sice ušetříte čas, nicméně náklady platíte zpravidla vy. Také jde na váš vrub případné placení cla. 

Dropshipping je pro mě! Jak s ním ale začít?

K dropshippingu sice nepotřebujete sklad, zato budete potřebovat založit e-shop. Dále je nutností vybrat vhodné produkty a v neposlední řadě také dodavatele, s kterými navážete spolupráci. 

Nezapomeňte také na to, že si budete muset založit živnost. Nemusíte k tomu mít ale žádnou odbornost. Vzhledem k tomu, že se budete věnovat nákupu a prodeji zboží za účelem dalšího prodeje, budete potřebovat živnost Velkoobchod a maloobchod. 

Dropshipping je jednoduchý způsob, jak začít podnikat. Nemusíte se zadlužit ani řešit náročnou logistiku. Stejně jako všechno, i tento business model s sebou nese svá rizika, a to zejména v aspektech kvality nebo při reklamacích. Seznam nedostatků je sice dlouhý, ale když v první řadě nezanedbáte výběr kvalitního dodavatele, ulehčíte si práci do budoucna. Vyzkoušejte sami, jestli se dropshipping vyplatí zrovna vám.  


Warning: Undefined variable $displayForm in /data/web/virtuals/3598/virtual/www/domains/freshstart.cz/wp-content/themes/freshstart-theme-1.0.1/single-post.php on line 71

|