Evidence DPP a další změny od 1.7.2024: Fresh Novinky
Pravidla u dohod o provedení práce se budou od 1. července 2024 měnit. Nově bude povinná evidence DPP a jiná bude i limitní částka pro placení sociálního a zdravotního pojištění. Ať už jsi zaměstnanec nebo zaměstnavatel, čti dál a zjisti, jak se novinky dotknou právě tebe!
Co se dozvíš v článku?
DPP – co to vlastně je?
Dohoda o provedení práce, zkráceně DPP, se uzavírá mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Nejde o pracovní poměr a DPP neslouží jako hlavní zdroj příjmů, nejčastěji má podobu brigády. Po schválení konsolidačního balíčku, který si slibuje zvýšení finančního toku do státní pokladny, se ovšem pravidla u dohody o provedení práce v ledasčem mění.
/Letní brigády se blíží, osvěž si nejčastější typy smluv, s kterými se můžeš setkat!/
Evidence DPP
Nejmarkantnější změnou je centrální evidence dohod o provedení práce. Zaměstnavatelé tak budou muset každý měsíc sdělovat, s kým mají DPP uzavřenou. Kromě seznamu zaměstnanců navíc bude povinné poskytovat informace i výši jejich příjmů, ke kterým je zavedený nový tiskopis, takzvaný Výkaz DPP.
- Uvádí se veškeré příjmy, včetně nulových a těch, z kterých se neodvádí sociální a zdravotní
- Skrze E – Portál České správy sociálního zabezpečení nebo pomocí datové věty mzdového softwaru (požadavky definuje ČSSZ na svých stránkách)
- Výkaz nutno podat za všechny odpracované měsíce – od nástupu po ukončení DPP
V praxi to bude vypadat tak, že zaměstnavatel bude muset oznámit potřebné informace 20. dne následujícího měsíce. Například za letošní červenec do 20.8. 2024.
Vznik a ukončení DPP
Zaměstnavatelé budou dále muset ohlašovat i přesnou dobu, kterou u nich dohodář odpracoval. Oznámení o nástupu a skončení zaměstnání se bude podávat elektronicky a lze použít stejný tiskopis, který se doposud musel zasílat na Českou správu sociálního zabezpečení.
Pokud u sebe ve firmě již zaměstnáváš pracovníky s tímto typem smlouvy, musíš se do konce července 2024 do registru přihlásit, jinak ti hrozí pokuta 50 tisíc korun. Jde o povinný krok, který musí splnit všichni, nehledě na to, zda za dohodáře odváděli pojistné či nikoliv.
Jak to bude se sociálním a zdravotním?
Dohody byly výhodné pro obě strany, protože u nich nebyla nutnost platit odvody na pojistném. Tedy za předpokladu, že měl zaměstnanec podepsané prohlášení k dani a jeho měsíční příjem nepřekročil 10 tisíc korun. Sociální a zdravotní bylo nutné platit až po překročení zmíněné částky.
Další novinkou u DPP je, že se budou sčítat příjmy u všech zaměstnavatelů, u kterých má jedinec DPP podepsanou. Z toho se pak bude odvíjet i účast na nemocenském a sociálním pojištění. Změní se také částka, od které bude nutnost sociální a zdravotní platit.
Limitní částky se odvíjejí od průměrné mzdy, která je letos 43 967 Kč. S rostoucím průměrem tak poroste i hranice pro DPP. Odvody na pojistném se budou muset platit v případě, že:
- Příjem z DPP převýší 25 % průměrné mzdy, momentálně 10 500 Kč.
- Příjem ze všech uzavřených DPP převýší 40 % průměrné mzdy, v současnosti 17 500 Kč.
Sociální i zdravotní se vypočítává ze mzdy, přičemž část platí zaměstnanec a část zaměstnavatel. Zaměstnavatel hradí 24,8 % z vydělané částky v případě sociálního a 9 % u zdravotního pojištění. Dohodáři se pak strhne ze mzdy 6,5 % na sociálním, 4,5 % na zdravotním a nakonec ještě 0,6 % za nemocenské pojištění.
Pro a proti změn u DPP
S navýšením byrokracie se pojí i argument o neochotě zaměstnavatelů dohody uzavírat. Tomu odpovídají i výsledky šetření České hospodářské komory z jara letošního roku, kdy třetina firem reagovala na změny snížením uzavřených dohod. Práci za dohodáře zastali stálí zaměstnanci případně DPP zastal jiný smluvní vztah, třeba smlouva o dílo.
Na druhou stranu má být evidence dohodářů přínosem pro státní kasu. Pokud zaměstnanec příjmy z dohod nepřiznával, úřady se o nich často ani nedověděly. Například lidé, kteří mají uzavřenou dohodu o provedení práce se nemůžou přihlásit na Úřad práce, který za ně během nezaměstnanosti hradí zdravotní pojištění. Nově tak bude možné zkontrolovat, zda tito jedinci DPP podepsanou mají, či nikoliv. Stát chce dále prostřednictvím evidence dohod regulovat příjmy lidí v exekucích. Ti doteď mohli na dohodu brigádničit a nikdo už nedohledal celkovou výši jejich příjmů, z kterých by se za normálních okolností strhával dluh.
Dohody o provedení práce byly doposud přijatelnou formou občasné spolupráce, která se vyplatila na obou frontách profesního vztahu. Od nového měsíce budou složitější podmínky jak u dohodářů, tak u zaměstnavatelů. Přitom nejde o jediné změny, které u DPP letos nastaly. Buď v obraze spolu s Fresh Startem!