Co je start-up (4 fáze), jak ho založit a jak na start-up soutěže?

Se start-upy jako by se roztrhl pytel. Ne každá nová společnost ale má výsadu používat toto fancy označení. Zjistěte, co skutečně znamená start-up a s jakými projekty se můžete ucházet o první místa v soutěžích. 

Co je startup?


Start-up není jen nová firma. Jde o projekt s neskromným cílem – nastartovat revoluci v daném odvětví. I proto jsou tyto nové podniky často technologicky zaměřené. Klíčovými rysy jsou pak rychlý růst, dynamičnost, nízké náklady na rozjezd a krátká doba návratnosti investic. S tím vším se ale pojí také vyšší riziko a častější neúspěch. 

startup 4 faze 2x - Co je start-up (4 fáze), jak ho založit a jak na start-up soutěže?
Co je start-up a jak funguje?

Jak založit startup?


Start-up vzniká ve čtyřech základních fázích:

  • Early Stage
  • Seed
  • Growth
  • Finální fáze

1. Early stage

Na začátku všeho stojí dobrý nápad s jasnou vizí a misí. Smyslem start-upu je změnit svět. Proto se jím nemůže stát kdejaká pekárna, řemeslná firma nebo personální agentura. Nápad musí být originální, inovativní a měl by mít potenciál na úspěch. 

2. Seed

V době oficiálního založení společnosti nastává fáze shánění financí. Jelikož start-upy pracují se zajímavými a neotřelými koncepty, mají vysokou úspěšnost na crowdfundingových platformách, u investorů nebo v tzv. start-up soutěžích (viz níže). 

3. Growth

Po získání dostatečného množství financí přichází fáze růstu (anglicky growth), která zpravidla trvá výrazně kratší dobu než u běžných firem. Zároveň jde u klíčovou fázi, během které se skutečně ukáže, zda start-up zaznamená úspěch nebo upadne v zapomnění.

4. Finální fáze

Definicí úspěšného start-upu je naplnění původní vize. Pokud k tomu dojde, stává se start-up zpravidla plnohodnotnou firmu se stabilní strukturou, která je připravená na další expanzi. 

Přihlaste se do startup soutěže


Podpora inovací a propojování začínajících podnikatelů s investory – to je hlavním posláním start-up soutěží. Novým vizionářům dávají prostor představit své projekty odborníkům, ale i široké veřejnosti, získat drahocennou zpětnou vazbu, a především finanční obnos do začátku. 

Aktuální seznam soutěží pořádaných v České republice najdete na stránkách CzechStartups. Mezi ty nejznámější patří:

Tak neváhejte a zkuste své štěstí. Protože i když nezískáte zrovna zlatou medaily, nemáte co ztratit.

Creative Business Cup - start-up soutěž
Creative Business Cup – start-up soutěž

Warning: Undefined variable $displayForm in /data/web/virtuals/3598/virtual/www/domains/freshstart.cz/wp-content/themes/freshstart-theme-1.0.1/single-post.php on line 71

|