Pracovní pohovor –7 nejčastějších otázek a odpovědí
Čeká tě pracovní pohovor a ty chceš udělat dobrý první dojem. Personalista se zpravidla neptá jen na věci, které si přečetl v životopisu. Při pracovním pohovoru existuje sada otázek, které se opakují. Samozřejmě záleží, o jakou pozici se ucházíš a v jaké firmě, nicméně se na pohovor můžeš tímto způsobem alespoň částečně dopředu připravit. Čti dál a dozvíš se odpovědi na nejčastější otázky při pracovním pohovoru.
Na jaké otázky se připravit při pracovním pohovoru?
Při pracovním pohovoru existuje sada otázek, které se opakují. Kromě kvalifikace a předchozích zkušeností se tazatel na pohovoru dozví tvé osobnostní rysy, záliby nebo pracovní cíle. “Zažila jsem i otázku, kolik chlupů má pes. Personalista se ptá proto aby viděl, jak o věcech přemýšíte,” vysvětluje HR expertka Barbora Riedl Černíková.
1. Povězte mi něco o sobě
Čtyři slova, která můžou určovat další směřování pohovoru a tvůj úspěch. Tuto otázku lze pojmout několika různými způsoby. Je na tobě, co vše do odpovědi u pohovoru zahrneš. Přesto mysli na to, že by tvá odpověď při pohovoru měla mít alespoň nějakou strukturu, například:
- Přítomnost, minulost, budoucnost
- Minulost, přítomnost, budoucnost
Kvalifikace a zkušenosti v kostce
Svou odpověď zpracuj tak, že stručně shrneš svůj životopis – studium, předchozí zkušenosti a zaměstnání. Samozřejmě mysli na to, aby informace byly relevantní pro danou pozici. Nezapomeň také zmínit úspěchy, kterých si v profesní sféře dosáhnul. “Není to tak, že bych se šel na pohovor chlubit. Ale myslím si, že je velká škoda o úspěších nemluvit,” dodává Riedl Černíková.
Dále v odpovědi rozeber své vlastnosti a dovednosti, které jsou v nové práci klíčové. Tazatel u pohovoru jistě ocení, když uvedeš konkrétní příklady. Určitě zmiň i konkrétní úspěchy. Například že díky tvé znalosti při správě PPC reklamy vzrostl počet nových zákazníků v posledním kvartále o 10 %. V případě, že žádná tvrdá data nemáš, ale přesto máš čím se chlubit, buď v odhadech realistický.
Neboj se být osobní, ale všeho s mírou
Otázka na představení svádí k vyprávění o volném čase a koníčcích. I to, že rád čteš, hraješ tenis nebo na kytaru tvoří mozaiku tvé osobnosti. Personalista chce znát i nepracovní část tvého já, nicméně jsi teprve na začátku pohovoru a ve frontě čekají další otázky. Proto by vyprávění o zálibách nemělo tvořit hlavní část přípravy na pracovní pohovor. Navíc se stále pohybujeme ve vodách profesionality, a tak by to mělo zůstat.
2. Proč chcete pracovat zrovna u nás?
Na tomto místě není vhodné mluvit o tom, jak strašného šéfa jsi měl v minulé práci. Při přípravě na pracovní pohovor hraje důležitou roli rešerše. Zde využiješ informace, které sis o firmě našel předem. Jaké služby nebo produkty společnost nabízí nebo jaká je firemní kultura – to jsou fakta, která mohou sloužit jako odrazový můstek ve tvé odpovědi.
3. Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?
Nejprve se zamysli nad tím, co všechno o sobě chceš prozradit. Mluvit můžeš například o komunikaci, vystupování na veřejnosti, upřímnosti nebo schopnosti psaného projevu. Ať už zmíníš své kvality nebo slabiny, formuluj je v závislosti k pracovní pozici a nezapomeň uvést příklady (z minulé práce nebo z osobního života).
Jestliže se personalista zeptá na slabé stránky tvé osobnosti, můžeš se oslím můstkem dostat k tomu, co si udělal k tomu, aby ses v dané oblasti zlepšil.
Například:
/Fresh tip: Prezentační dovednosti nejsou tvá parketa? Přečti si článek o tom, jak správně prezentovat a zapracuj na sobě i ty. /
4. Kde se vidíte za 5 let?
Odpovědi typu „Nevím“ nebo „Je mi to jedno“ jsou špatné. Tazatel touto otázkou míří na tvé pracovní cíle. Udělej si v prvé řadě jasno v tom, jestli ti jde o určitou pozici nebo se chceš věnovat spektru činností nehledě na postavení v práci. Eventuelně může být tvým cílem pěstování určitých dovednosti.
Výzkumy ukazují, že lidé pracují na jedné pozici v průměru 3-5 let. Pro firmu je v tomto bodě důležité, aby se obě trajektorie, jedna podniková a druhá tvá osobní, protínaly v co nejvíce bodech. Nakonec se také personalista dozví, zda jsi ambiciózní případně do jaké míry.
5. Proč bychom měli přijmout zrovna vás?
Pracovní pohovor ti dává možnost se osobně ukázat se v tom nejlepším světle a přesvědčit druhou stranu, že právě ty jsi ideálním adeptem na dané místo. I v tomto případě využiješ svou rešerši ohledně pozice. Už jsi zmínil svou kvalifikaci a potřebné dovednosti pro nabízenou pozici? Měl bys vymyslet další argumenty, například:
- Jakým způsobem se odlišuješ od ostatních kandidátů: Zamysli se nad tím, v čem konkrétně budeš pro firmu přínosem. Můžeš podtrhnout nějaký ze svých pracovních úspěchů.
- Jak zvládáš krizové situace: Uveď příklad svých schopností na obtížných situací, z kterých si vyšel jako vítěz. V běžném pracovním dni může krizová situace nastat kdykoliv a člověk do nepohody je zkrátka must-have každého podniku.
6. Co vás motivuje k práci?
Jsou typy lidí, kteří chodí do práce jen kvůli penězům. To, že si chceš koupit jídlo a zaplatit nájem ale není na tuto otázku uspokojivá reakce. Zaměstnavatel chce poodhalit další tvé osobnostní rysy. Pokud tápeš s odpovědí, může ti pomoct si otázku položit jiným způsobem:
- Na co se těšíš, když jdeš do práce?
- Jaká aktivita tě při práci baví nejvíc?
- Z jakého důvodu si se rozhodl dělat právě tuhle profesi?
- Co tě přimělo k tomu, aby ses ucházel o dané místo? Která položka v inzerátu tě zaujala?
7. Jaké si představujete platové ohodnocení?
Od začátku je pro obě strany dobré vědět očekávání toho druhého. Tato otázka však bývá ošemetná. Nechceš brát almužnu a zároveň nechceš vyznít hamižně. Kromě výše platu v odpovědi reflektuješ také svou hodnotu a hodnotu své práce.
Najdi si na internetu, jak se platy pohybují na podobných pozicích. Ber také v potaz velikost města, ve kterém o místo žádáš. Pokud nechceš uvádět jasnou částku, měj v hlavě alespoň platové rozmezí. Současně se neboj zmínit svou flexibilitu anebo vyzdvihni jiné formy benefitů, které považuješ vedle platu za důležité (třeba možnost práce na home office a podobně).
Ohledně platu nakonec může dojít i k vyjednávání, a to v případě, že jsi na podobné pozici již pracoval a máš tak přesné srovnání. Pokud požaduješ vyšší plat, nabídni na oplátku nějakou svou unikátní dovednost nebo činnost, která bude pro zaměstnavatele výhodná.
/Fresh tip: Vyjednávání nemusí hrát roli jen v byznyse. Nauč se vyjednávat i v každodenním životě! /
Odpovědi na otázky u pracovního pohovoru samozřejmě nejsou jednotné. Každý člověk je jiný a stejně tak i pracovní náplň a firma. Když si ale připravíš některé odpovědi předem, určitě budeš mít v utváření prvního dojmu plusové body.
A neboj se u pohovoru zeptat i na věci, které tě zajímají, třeba jaké jsou možnosti rozvoje na dané pozici. “Je chyba nevyužít ten prostor k tomu, abyste se na něco zeptali,” doplňuje HR specialistka Barbora Riedl Černíková. Jak uspět u pracovního pohovoru a jak dál se na něj připravit se dočteš na webu FreshStartu nebo koukni na rozhovor na YouTube!
Související články
FINANčNí PLáNOVáNí PRO MLADé PODNIKATELE
12.09.2023