Jak kontrolovat svoje emoce? Tipy na dlouhodobou i první pomoc

Snad každému někdy ruply nervy. Stane se. Pokud ale chceš se dozvědět jak efektivně komunikovat nejen v mezilidských vztazích, ale i v profesní rovině, je vhodné se těmto situacím vyvarovat. Právě o sebekontrole při komunikaci s partnery mluví v rozhovoru pro FreshStart vyjednavač Radim Pařík. 

procrastinace 3x - Jak kontrolovat svoje emoce? Tipy na dlouhodobou i první pomoc

Pochop a pojmenuj své emoce

Strach, úzkost, hněv, smutek, nervozita nebo zmatenost. Tyto pocity jsou považovány za negativní a cílem většiny lidí je se jich úplně zbavit. Přiznejme si, že to v moderním rychlém světě moc nejde.  Jeden z pilířů emoční inteligence, která rozvíjí schopnost regulovat naše emoce a porozumět pocitům ostatních, staví na umění tyto pocity akceptovat. Pojmenovat a pochopit své duševní rozpoložení je první krok k tomu, cítit se líp.

Trackuj své emoce na papíře

Negativní emoce tvoří napětí, které můžeš uvolnit například psaním. Založ si třeba emoční deník, ve kterém dokážeš reflektovat, jak se momentálně cítíš a proč. Tvým cílem pak bude najít ve svém chování a prožívání vzorce, na kterých lze dál pracovat a měnit je. Nebo se prostě jen vypíšeš a dostaneš to ze sebe ven. Navíc si můžete zkusit na každé situaci najít něco pozitivního. 

Dbej o duševní hygienu

Tak, jako si každý den čistíme zuby, každý by měl mít prostředek k péči o svou duši. Součástí kontroly emocí je tedy i psychohygiena, která funguje jako prevence duševních nemocí. Díky ní se můžeš emočně náročným situacím vyhnout nebo je lépe zvládat. Patří sem dostatek spánku, pravidelný pohyb, zdravé a vyvážené jídlo a kvalitní čas s lidmi, kteří nevysávají energii. Naordinuj si také více radosti, relax a buduj vděčnost k malým všedním věcem v životě. 

První pomoc při emocionální bouři

Existují nepředvídatelné situace, ve kterých veškerá preventivní opatření zkolabují. Proto se vyplatí mít v záloze jednoduché kroky, jak své emoce udržet v danou chvíli na uzdě.

  • Zastavit se, zavřít oči
  • Zhluboka dýchat – prodluž svůj nádech i výdech, případně můžeš dech na malou chvíli zadržet
  • Zaměstnat hlavu – napočítej do deseti a zpátky k nule nebo si vzpomeň, co jsi měl včera k obědu
  • Zaměstnat tělo – běhej, skákej nebo ze sebe to pnutí vykřič někde daleko od lidí

Nezvládnuté emoce mohou vést ke konfliktům doma i v práci. Kontrola vlastních pocitů je jeden z prvků sebepéče a pilířem emoční inteligence, díky které lze lépe zvládat každodenní situace. Základem tedy je – zastavit se, pojmenovat, pochopit a předcházet. Mít na uzdě své emoce pak může ulehčit život nejen kolegům, přátelům nebo rodině, ale hlavně tobě samému. Tak proč to nezkusit?

Další články

PR článek
Článek

Jak na PR článek? 5 rad

PR článek má zaujmout potenciální zákazníky a odkázat čtenáře na stránky firmy. Jak ho ale napsat? Nebojte se používat vzor a držte se jednoduchých kroků.

Článek

7 účinných tipů, jak napsat e-mail 

V tomto článku se s tebou podělíme o 7 účinných tipů,díky kterým napíšeš takový e-mail, který zvýší tvé šance, a zvýší tak tvé šance na

Hlavní rozhovor

Kurátorství není jen tvorba výstav

3kurátorky jsou kulturně činnou nezávislá kreativní skupinou. Kurátorství vychází z latinského slova curare, což znamená pečovat. Více se dozvíš zde:

Chceme tě poznat líp!