Oblékání v podnikání: Business formal, business casual nebo smart casual?

V dnešním podnikatelském světě už neexistuje jednotná uniforma v podobě saka a kravaty případně ženského kostýmku. V závislosti na situaci se můžeš setkat s formálním, semi-formálním, ale i neformálním stylem oblékání. Jak poznáš, kdy nahodit black tie a kdy si vystačíš s business casual ti poradíme níže. 

Co je dress code?

Definice praví, že dress code je soubor pravidel, která stanovují vhodný způsob oblékání pro určitou událost, pracovní nebo společenské prostředí. Dress code pomáhá vytvořit jednotný vzhled a dodržovat profesionalitu i respekt. Proč ho ale dodržovat? Jednoduše proto, abys dobře zapůsobil na lidi, se kterými se chystáš spolupracovat. 

Oblékání je svým způsobem umění. Neexistuje jedno univerzální pravidlo pro všechny myslitelné situace. O tom, jak každá příležitost vyžaduje jiný přístup, mluví například Miroslava Talavašková: “je rozdíl, zda jdeš na pohovor k právníkům nebo do kavárny, v každém případě by ti to mělo slušet.”

Obecně platí, že čím profesionálnější tě čeká setkání, tím striktnější tě čekají pravidla. V uvolněnějších a méne formálních situacích se však nemusíš bát experimentovat a využít radu Mirky: “Já bych doporučila, aby oblečení charakterizovala právě toho člověka. Důležité je, aby vynikl a prodal tak svůj um.”

Business formal dress code

Kdy tě čeká vázanka a kvádro a při jakých příležitost si můžeš dovolit trochu experimentů se dočteš níže. 

Business formal dress code je v podnikatelském prostředí ten nejformálnější a zároveň nejpřísnější styl oblékání.

S business formal se setkáš v pracovním životě právníků, bankéřů nebo vysoce postavených manažerů. V běžném dni podnikatele se už sešněrovaný business formal tak často nenosí. Přesto je očekáván příležitostně na významných obchodních jednáních nebo speciálních událostech typu udělování cen nebo benefiční akce.

Business formal – muži 

Semi Formal Attire for Men banner - Oblékání v podnikání: Business formal, business casual nebo smart casual?

V případě mužského pokolení jde o klasický tmavý oblek. Nejvhodnější je tmavě modrý, ale přípustný je i černý, šedý a v horkých letních dnech také světle béžový. Košile je vždy jednobarevná, ideálně bílá. Jednoduchá kravata je must have. 

Co se obuvi týče, nejvhodnější jsou tmavé kožené oxfordky nebo boty typu derby.

Celý outfit pak dolaďují luxusně vypadající doplňky, jako jsou kožené boty, pásek nebo hodinky. Pozor ale, aby k sobě ladily. Business formal tvoří detaily. Máš hodinky se zlatou sponou? Pak by zlatá měla být i přezka na opasku. 

Na křiklavé barvy, výrazné vzory nebo snad potisky rovnou zapomeň. 

Business formal – ženy

263155 1600x1030 professional business attire women - Oblékání v podnikání: Business formal, business casual nebo smart casual?

Ač je business formal svázán pravidly, ženy mají  přece jen trochu na výběr. Volit mohou mezi klasickým kostýmkem, sukní nebo šaty. Ale odsud potud. 

Kostýmek by měl být stejně jako u mužů jednoduchý a konzervativní. Ideální jsou opět tmavé odstíny a v letních měsících decentní světlé pastelové barvy. Křiklavá červená je velké NE.  

Šaty a sukně se upřednostňují klasické pouzdrové s délkou minimálně ke kolenům. Nejvhodnější jsou opět jednobarevné, případně opravdu decentními vzory typu proužky nebo čtverečky. 

Vhodnou obuví jsou kožené lodičky, baleríny nebo polobotky pánského stylu. Podle bot pak vybírej kabelku, opasek i hodinky. 

Co se make-upu a šperků týče, řiď se heslem v jednoduchosti je krása. 

Business casual

K nejrozšířenějším stylům podnikatelského oblékání dnes patří uvolněnější business casual. Jde o pracovní neformální styl, respektive semi-formální styl. Kombinuje v sobě výhody neformálního oblékání, takže se nemusíš celý den škrtit v kravatě, ale zároveň si s ním zachováš profesionální vzhled. 

Zajímavost: V minulosti byl business casual využíván ve firmách v rámci tzv. neformálních pátků, kdy nedocházelo k žádným obchodním jednáním ani styku s veřejností či klienty. Dnes je business casual stále častější a přijatelnější i na menších pracovních setkáních. 

Business casual – muži

- Oblékání v podnikání: Business formal, business casual nebo smart casual?

Základem business casual jsou oblekové nebo volnočasové kalhoty typu chinos. Jde o perfektní kompromis mezi klasickými oblekovými kalhotami, oproti kterým jsou pohodlnější, a džínovými riflemi, ve srovnání s kterými jsou méně výrazné a působí profesionálnějším dojmem. 

K chinos kalhotám si oblékni košili s dlouhým rukávem nebo polo tričko. Cely outfit můžeš ale nemusíš doplnit oblekovým či volnočasovým sakem.

Business casual dovoluje více experimentovat s barvami i vzory, které lze navzájem kombinovat. Ale vždy v decentní míře. S tmavými barvami nebo světlými pastelovými odstíny nikdy neuděláš krok vedle. Zajímavější outfit vykouzlíš například pomocí košile s jemnými proužky nebo pletenou či vlněnou kravatou. Ovšem rozhalenka je také cesta. 

U obuvi máš na výběr mezi šněrovacími koženými boty a mokasíny. Ale pozor. Ne aby tě napadlo vzít si do mokasín ponožky, a to ani kotníkové. 

Business casual – ženy

Fashionable Woman Office Yellow Jacket Pants Neck Scarf - Oblékání v podnikání: Business formal, business casual nebo smart casual?

Business casual dává ženám mnohem volnější ruku. Ať už zvolíš šaty, sukni, kalhoty se sáčkem nebo svetr můžeš být stále business casual. Stačí dodržet pár pravidel.

Sukně by nikdy neměly být kratší než ke kolenům a hluboké výstřihy raději také vynechej. Ani výrazné vzory a do očí bijící barevné kombinace nejsou ideální. Na druhou stranu na business casual setkání nikoho neurazíš s červeným kostýmkem vkusně sladěným s decentními doplňky.

Výčet business casual outfitů pro ženy je téměř nekonečný. Základním pravidlem je ale najít rovnováhu. Pokud zvolíš výraznější barvu, zkombinuj ji s decentními doplňky. Lákají tě vzory? Vyber si jeden. Jestliže preferuješ střídmější oblečení nemusíš se bát výraznějších doplňků, ani odhalených ramen. 

Smart casual

I do byznysu se probojoval neformální styl oblékání známy jako smart casual. Nehodí se sice na pracovní ani klientské schůzky, v kanceláři většiny současných firem je ale naprosto dostačující. 

Smart casual – muži

1 94fef1c9 d6f2 441c 9a0c 03197bff5155 - Oblékání v podnikání: Business formal, business casual nebo smart casual?

Smart casual není ani tak o pravidlech, jako o celkovém dojmu. Kvalitní materiály, vyžehlené a neponičené kousky oblečení i čistě bílé tenisky budou vždy vypadat smart v jakékoliv kombinaci. Pokud chceš svůj look trochu pozvednout, šáhni po luxusně vypadajících doplňcích. 

Jako muž nech oblek klidně ve skříni. Smart casual dovoluje kombinovat i klasické kalhoty nebo džíny s blejzrem, sportovním sakem či svetrem. V letních měsících můžeš konečně sáhnout po tričku s krátkým rukávem, ovšem bez potisku.

Smart casual – ženy

model wearing sustainable womens workwear at the office (1) large - Oblékání v podnikání: Business formal, business casual nebo smart casual?

Ženám smart casual nezakazuje prakticky nic, dokud celý outfit působí vkusně a na úrovni. Delší sukně bude vždy vypadat důstojněji než minišaty s výstřihem k pupíku. Stejně jako jemné šperky vždy lépe podtrhnou tvoji ženskost lépe než ruce obsypané prsteny. Výraznějších barevných kombinací ani zajímavějších vzorů se bát nemusíš. Dbej pouze na to, aby sis oblékla kvalitní neponičené kousky a můžeš vyrazit.

Oblékání je věda a pro někoho možná zbytečná starost navíc. S promyšleným a správně zvoleným outfitem máš ale vždy větší šanci na úspěch. Protože na prvním dojmu zkrátka záleží.  


Warning: Undefined variable $displayForm in /data/web/virtuals/3598/virtual/www/domains/freshstart.cz/wp-content/themes/freshstart-theme-1.0.1/single-post.php on line 71

|