Studium v zahraničí vás donutí nad věcmi více přemýšlet

Jakub Hotěk je nejenom zakladatel platformy AutosEU, ale také vysokoškolský student. Níže popisuje jaké je české a zahraniční studium i to, jak během podnikání při škole tráví volný čas.

Nebaví tě číst? Koukni na rozhovor!

Kde jsi studoval a co studuješ teď?


Základní školu v Bangkoku, střední školu na gymnáziu v Praze a na Jakartě, kde jsem studoval na British School of Jakarta. Momentálně studuji ekonomii ve Skotsku na univerzitě Saint Andrews.

Jaký jsi student?


Mohl bych být lepší. Nejsem extra akademik, ale opravdu se snažím.

Jak zvládáš školu s prací?


Mým snem bylo dostat se na Oxford, Cambridge nebo Saint Andrews. Mám před sebou poslední rok studia. Bylo to hodně náročné, nebudu říkat, že ne. Nejvíce časově. Pamatuju si, že jsem se jednou díval do osnov jakéhosi předmětu, kde byl doporučený čas, který musíte věnovat studiu dvě stě hodin. A to byl jen jeden předmět.

Jaký vidíš rozdíl mezi českými a zahraničními školami?


V zahraničí se učíte způsobem dané univerzity. Dávají vám větší volnost, učíte se více sami a dávají velký důraz na kritické myšlení. Přijde mi, že nás nutí se nad věcmi více zamýšlet. Je pro ně důležité ukazovat i jiné názory než ty konvenční. Při psaní esejí po nás chtěli i informace navíc. Takže pokud někdo chtěl nejlepší známku, musel si k dané látce dohledat informace doma.

Máš nějaké tipy pro studium?


Všechno si píšu na papír. Když dostanu prezentaci, musím si z ní udělat ručně výpisky. Měl jsem vždy všechno barevně vyznačené. Dnes už je toho obsahu tolik, že jsem od podtrhávání upustil, ale pořád si dělám výpisky. Dá mi to dvakrát tolik, než když si to jen přečtu. 

Jaký máš student life?


Rád si zajdu s přáteli na drink. Naše univerzita se nachází v městečku, kde je pár ulic a není tam moc podniků. To mě nutí k tomu, abych neplýtval časem. Takže pracuji a učím se víc než dříve.

studium podle Jakuba Hoťka

Kam jezdíš na dovolenou?


Jelikož jsem vyrůstal v Asii, tak kdykoliv mám to štěstí, jedu právě tam. Nedávno jsem se vrátil z Turecka, kde to bylo moc krásné. Mám rád vodní sporty, tak většinou jezdím k moři.

Máš nějaké oblíbené místo i v Česku?


Karlovy Vary, mám tam babičku.

Jak trávíš víkendy a volný čas?


I na univerzitě hraju fotbal. Do patnácti jsem hrál závodně. Rád jsem ve volném čase s mojí rodinou, přáteli či přítelkyní. Také čtu knihy a chodím do posilovny. Když jsem u moře, tak surfuju.

Je nějaká aktivita, kterou bys nikdy nevyzkoušel?


Vyzkoušel jsem toho hodně. Bojím se výšek a skočil jsem padákem. Nevím, jestli je něco, co bych odmítl.

Další články

Chceme tě poznat líp!