V první řadě musí být spokojen klient, což jde ruku v ruce se spokojeným personálem

Jak zvládat řízení personálu, co je klíčem k dobrému time managementu nebo jak se řeší konflikty na pracovišti, jsme se ptali Ilony Kněžínkové spolumajitelky domova pro seniory Dům u Agáty.

Nebaví tě číst? Koukni na rozhovor!

Tipy a triky od Ilony Kněžínkové

Jak zvládáte stres?


Snažím se ho potlačovat, ale jsou chvíle, kdy je to opravdu těžké. Mám rád rovnováhu. Chci, aby byli v první řadě spokojení naši klienti, což jde ruku v ruce se spokojeným personálem. Když to na mě dolehne doma, podrží mě manžel, ale i děti. Prožíváme to společně. Při stresových situacích se snažím dívat na to, co jsme už zvládli. Jsem přirozený optimista. 

Je něco, co vás překvapilo při zakládání či provozu vaší firmy?


Jsem vystudovaný pedagog a umím jednat s dětmi, ale personální otázka pro mě byla oříškem. Učím se za pochodu.

Jste přísný šéf?


Myslím si, že jsem hodně liberální šéf. Snažím se lidi vždy vyslechnout. Když o problému vím, mohu jej vyřešit. Nemám ráda zákulisní drby. Konflikty se snažím řešit domluvou. Je to klišé, ale vše je o komunikaci.

Máte nějaký tip na dobrý time management?


Myslím si, že to má člověk v sobě. Byla jsem doma s dětmi jedenáct let. Po celou dobu jsem plánovala naše programy. Děti byly zapřažené v kroužkách, ale to i já. Chodila jsem cvičit, na angličtinu a musela jsem řídit rodinu. To mě hodně vycvičilo a umím si tak dobře naplánovat svůj čas. Třeba když si plánuji schůzky, dávám mezi ně dostatek času, abych se vyhnula stresovým situacím.

Máte nějaké motto/zásadu, kterým se v podnikání řídíte?


Nedělej někomu, to co sám nechceš. Mám ráda jednání na rovinu, to je pro mě zásadní. Potřebuju mít kolem sebe loajální lidi, kterým mohu důvěřovat.

Personál a klient - život v Domě u Agáty
Život v Domě u Agáty

Jak řídíte finance?


To vůbec není moje parketa. Od toho mám manžela, jelikož jsme společníci a provozujeme Dům u Agáty dohromady. On má na starosti ty techničtější záležitosti a finance. Já zase provoz.

Jaké předpoklady by měl mít podnikatel?


Musí být zodpovědný. Při podnikání nese člověk zodpovědnost i za své zaměstnance. Dále musí být spolehlivý a dravý. Určitě k tomu patří i štěstí. 

Je nějaká rada, kterou jste dostala při zakládání Domu u Agáty, co vám hodně pomohla?


Spoustu rad do začátků jsme dostali od ředitelky zařízení, kde jsme v minulosti umístili moji babičku. To jsme ale také měli štěstí, že jsme natrefili zrovna na tak fajn paní.

Co jste vystudovala?


Vystudovala jsem gymnázium v Praze a poté jsem šla na fakultu tělesné výchovy a sportu. Od první třídy jsem chtěla být paní učitelka na střední škole. Vystudovala jsem tělesnou výchovu a zeměpis. Nikdy jsem se k tomu nedostala. Absolvovala jsem v roce 1993 těsně po revoluci. Měla jsem již domluvené místo na gymnáziu, kde to nakonec nevyšlo. Tehdy u nás začínala reklama, tak jsem šla do reklamní agentury. V roce 1996 se narodila moje první dcera a pak jsem byla s dětmi doma.

Jaký jste měla studentský život?


I kvůli tomu, že během mého vysokoškolského studia došlo k uvolnění režimu, jsme si jej hodně užívali. Nemohu říct, že bych byla nějaká párty žena, ale po diskotékách jsem chodila. Vedla jsem normální studentský život, chodila jsem po různých brigádách. Vždy říkám zlatá devadesátá, bylo to krásné období.

Máte nějaké tipy pro studenty?


Byla jsem vychovávaná v tom, že, co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek. Moje maminka mi hodně vštěpovala různé zásady. Další z nich je například: než dělat hrabivou práci, radši nedělat žádnou. V tom jsem vedla i své děti. Když už něco dělám, tak to musí být perfektní. Neviděla jsme smysl v opakování zkoušek. Vždy jsem si ty nejnutnější udělala dopředu, a pak jsem měla několik měsíců volno, kdy jsem mohla cestovat a chodit po brigádách. Vnitřní disciplína je hodně důležitá nejen ve studiu, ale i v práci a v životě.

Jak trávíte volný čas?


Jsme hodně sportovní rodina. Máme to rádi. Dělám toho hodně – kola, lyže, snowboard, chodím na volejbal, na step aerobik, mám ráda inline brusle, chodím na tenis. S dětmi hodně cestujeme. Máme dvě velké dovolené ročně, jednu přes Vánoce a druhou v létě, které trávíme společně. Snažíme se to zkombinovat a dovolenou tak většinou rozdělujeme na první aktivní část a tu druhou spíše válecí. Mám ráda i kulturu, chodíme do divadel, na koncerty, můj manžel je gurmán, takže i po restauracích. Žijeme velmi aktivní život v přiměřeném poklidu. 

Co děláte, když nemůžete usnout?


Hodně ráda jsem večer četla, ale jak je člověk unavený, tak ani neví, co čte. Před dvěma lety jsem začala s podcasty, což mě naučily děti. To mě bezpečně uspí. Funguje to stoprocentně.


Warning: Undefined variable $displayForm in /data/web/virtuals/3598/virtual/www/domains/freshstart.cz/wp-content/themes/freshstart-theme-1.0.1/single-post.php on line 71

|