Rozdíl mezi DPP a DPČ je víc než 1 písmeno
Dohody o provedení práce a činnosti jsou atraktivní jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele – jsou flexibilní, administrativně jednodušší a do určité výše výdělku se nemusí platit sociální a zdravotní. Rozdíl mezi DPP a DPČ je ovšem markantní. Nasaj nové informace v novém článku pro Freshstart!
Jaký je rozdíl mezi DPP a DPČ?
Hlavní rozdíly mezi dohodou o provedení práce a provedení činnosti je rozsah odpracovaných hodin a částka, od které je nutné platit sociální a zdravotní.
DPP a DPČ spadají podle zákoníku práce pod “dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr”. Dohoda o provedení práce (DPP) je nejčastější smlouvou u brigád. Klasicky jde o jednorázové či nepravidelné vedlejší přivýdělky. Vedle toho dohodu o provedení činnosti neboli DPČ je výhodně podepsat v případě, že má pracovní vztah dlouhodobý charakter.
/Zajímá tě téma do hloubky? Dohody upravuje zákoník práce, a to Zákon č. 262/2006 Sb. /
DPP, DPČ a množství práce
U DPP maximální rozsah práce nesmí překročit 300 hodin ročně. Pokud máš u jednoho zaměstnavatele podepsaných více smluv, hodiny se sčítají. V případě, že máš tento druh smlouvy u několika různých zaměstnavatelů, limit (tedy 300 hod/rok) je možné naplnit u každého z nich zvlášť.
Práce na DPČ by neměla přesáhnout polovinu týdenní pracovní doby, tedy 20 hod/týden. Současně je DPČ sjednaná na maximálně 52 pracovních týdnů. Oproti dohodě o provedení práce si ale nemusíš dělat hlavu s maximálním počtem hodin za rok – v případě, že splňuješ dané podmínky, můžeš na DPČ odpracovat více než 300 hodin ročně.
Další rozdíl mezi DPP a DPČ můžeš objevit třeba v tom, v jakých případech se jednotlivé smlouvy podepisují. Například lidé vedení na Úřadu práce nemůžou mít podepsanou dohodu o provedení práce, ale pouze o pracovní činnosti. Aby nedocházelo k práci na černo, nově pomáhá při kontrole evidence DPP, která začala platit na začátku července 2024.
/Evidence DPP není jediná změna, která od léta začíná platit. /
DPP vs DPČ – odvody
Velkou oblibu si DPP získala díky systému placení odvodů. Sociální a zdravotní pojištění musíš platit až při překročení limitní částky. Ta se ovšem od 1.7. 2024 změnila a nově platí dvě hranice.
Odvody DPP se tě týkají v případě, že:
- Příjem z DPP převýší 10 500 Kč, tedy 25 % průměrné mzdy (která je v letošním roce stanovená na 43 967 Kč).
- Příjem ze všech uzavřených DPP převýší 17 500 Kč, v přepočtu 40 % průměrné mzdy. Sčítání příjmů z dohod o provedení práce u jiných zaměstnavatelů je opět novinka, která přišla až s počátkem července 2024.
Pro výši sociálního a zdravotního pojištění je určující mzda, kterou si na tento typ smlouvy vyděláš. Část odvodů platíš ty a část zaměstnavatel.
Pokud máš v plánu pracovat na DPČ, měl bys vědět, že nově se sociální a zdravotní odvádí u příjmů nad 4000 Kč měsíčně. U zdravotního pojištění existují situace, kdy ho odvádět nemusíš – buď jsi student, důchodce nebo máš práci na hlavní pracovní poměr, ve které to za tebe už odvádí tvůj zaměstnavatel.
/Jaké další novinky se dohodářů od letoška týkají? /
Růžové prohlášení alias Prohlášení poplatníka daně z příjmu FO
Klíčovým prvkem u všech typů smluv je růžové prohlášení čili Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti.
Práce nikdy není zadarmo, a přestože s určitými typy smluv jsi osvobozen od odvodů, placení daní tě nemine. Díky růžovému prohlášení ale může uplatnit slevy na dani, jako je:
- sleva na poplatníka,
- sleva na studenta,
- sleva na dítě,
- sleva na invalidu,
- sleva na ZTP.
Prohlášení poplatníka daně můžeš mít v jednu chvíli podepsané pouze u jednoho zaměstnavatele. Nejvýhodnější je tedy podepsat prohlášení tam, kde máš nejvyšší měsíční příjmy. Pokud se měsíčně vejdeš do výše zmíněné částky, nebudou tě díky slevám tížit ani daně.
DPP a DPČ – podobnosti
Ačkoliv mezi DPP a DPČ existuje mnoho rozdílů, tyto smlouvy pochází v zákoníku práce ze stejné skupiny a mají i ledacos společného – například náležitosti smlouvy nebo jejich ukončení.
Smlouvy sjednané na DPP i DPČ musí být vyhotoveny vždy písemně a musí obsahovat:
- Jméno a adresu zaměstnavatele
- Označení práce a místa jejího výkonu
- Výši odměny
- Nově i délku dovolené
Stejné podmínky platí i v případě ukončení DPP a DPČ. Dohody končí buď ke dni, který je uveden ve smlouvě nebo lze zrušení provést:
- Dohodou
- Okamžitým zrušením
- Výpovědí s 15denní lhůtou (v běžné pracovní smlouvě je lhůta stanovená minimálně na 2 měsíce)
Jako brigádník jsi se určitě s DPP nebo DPČ setkal. Ať už jsi v pozici zaměstnance nebo zaměstnavatele, měl bys mít základní rozdíly mezi dohodami pod palcem. A nejen ty – přečti si třeba i článek o základních typech daní, které by tě jako podnikatele měly zajímat.
Související články
OBCHODNí DOPIS? ZDE JSOU 3 RADY, JAK NA NěJ.
23.03.2023