Pravidla online komunikace platí pro všechny 

V dnešním digitálním věku je online komunikace neodmyslitelnou součástí našich životů. Bez ohledu na to, zda používáme sociální sítě, e-maily, komentujeme něčí videa či fotografie nebo využíváme jiné online platformy, pravidla komunikace a pravidla slušného chování jsou velmi důležitá. V tomto článku se podíváme na několik zásad, které bychom měli všichni dodržovat, abychom zajistili příjemné a respektující online prostředí. Pojďme se na ně podívat. 

Pravidla chování na internetu

Respektuj ostatní:

Při komunikaci v online světě bys měl vždy pamatovat na to, že na druhé straně obrazovky jsou skuteční lidé s vlastními pocity a názory. Respektuj jejich hranice, neponižuj je a nepoužívej vulgární výrazy. Snaž se být ohleduplný a vyjadřuj své názory a připomínky s respektem k ostatním. Jistě ses již setkal s různými negativními názory či narážkami přímo na tvou osobu a shodneme se na tom, že to není příjemný pocit. Budeš tedy ten lepší a vždy všechny respektovat? 

Omez zlostnou komunikaci:

Online prostředí může být někdy útočné a snadno se v něm rozvíjí konflikty. Ať už veřejně v komentářích či přímo v soukromém chatu na Facebooku. Na tom, kde se to děje, nezáleží. V případě, že se dostaneš do sporu či neshody, je důležité si zachovat chladnou hlavu a vyhnout se jakýmkoliv takzvaným “hejtům”. Snaž se vysvětlit své názory rozumně a diskutovat s druhými lidmi klidně a konstruktivně. Pokud druhá osoba nebude spolupracovat stejným způsobem, stále jsi tím lepším ty! 

Buď přímý a srozumitelný:

Při psaní online zpráv je důležité být přímý a srozumitelný. Omez používání zkratek a nejasných frází, které by mohly vést k nedorozumění. Snaž se komunikovat srozumitelně a přesně, abys ostatním poskytl jasný obraz toho, co chceš sdělit.

Odpovídej včas:

Nikdo nemá rád čekání na odpověď, na tom se jistě všichni shodneme. Online komunikace často probíhá v reálném čase, a proto je důležité odpovídat na zprávy včas. Jedná-li se o komunikaci pracovní, vyjednávání v byznyse či o jakoukoliv jinou důležitou komunikaci, je obzvlášť důležité odpovědět včas

Udržování spojení s ostatními a včasné odpovědi na jejich dotazy nebo zprávy ukazují respekt a zájem o celou komunikaci. Samozřejmě, existují situace, kdy nemůžeš okamžitě reagovat, ale pokud je to možné, snaž se být rychlý ve všech tvých odpovědích.

Dodržuj pravidla jednotlivých platforem:

Každá online platforma má svá vlastní pravidla a směrnice pro komunikaci. Před zapojením do diskusí nebo zveřejněním obsahu se ujisti, že sis je přečetl a pochopil pravidla dané platformy. Tím zamezíš porušování pravidel a možným negativním důsledkům.

Neklesej na úroveň ostatních:

Někdy se můžeš dostat do situací, kdy jsi konfrontován s negativními nebo urážlivými komentáři. V takových případech je důležité neklesat na úroveň dotyčného člověka. Nepouštěj se do hádek nebo urážek, které by situaci jen zhoršily. Raději zůstaň klidný a pokud je to nutné, ignoruj nevhodné komentáře. Věř mi, budeš se poté cítit lépe a hlavně nad věcí. 

Buď opatrný s osobními informacemi:

Online prostředí může být rizikové z hlediska soukromí. Buď opatrný, jaké osobní informace sdílíš na internetu. Neposkytuj příliš mnoho osobních údajů a nedávej je veřejně k dispozici. Udržuj si kontrolu nad tím, co sdílíš a s kým. Nikdy nevíš, co se může stát a později toho můžeš litovat. 

Buď empatický:

Empatie je klíčovým prvkem každé komunikace, že?  Pokud se s někým bavíš online, snaž se vcítit do jeho situace a porozumět jeho perspektivě. Buď ohleduplný a podporující k ostatním lidem, kteří se účastní jakékoliv společné diskuse.

Vždy odejdi z negativních situací:

Někdy se můžeš ocitnout v online diskusích, které se stávají negativními nebo toxickými. V takových případech je nejlepší se od těchto situací distancovat a vyhledat pozitivní a konstruktivní prostředí. Není třeba se zaplétat do sporů, které nemají žádný produktivní výsledek.

Buď vstřícný a přátelský:

Nakonec, buď vstřícný a přátelský ke všem, s kým komunikuješ online. Přinášej do online komunity pozitivní energii a podporuj ostatní. Malá laskavost a úcta mohou mít velký vliv na to, jak se budou ostatní cítit.. 

Komunikace je klíč 

Doufáme, že tyto zásady online komunikace ti pomohou vytvořit příjemné a respektující prostředí. Pamatuj si, že za obrazovkami jsou skuteční lidé se svými emocemi a že tvá slova a jednání mají dopad. Snaž se tedy komunikovat s ohledem, respektem a také empatií. Společně můžeme vytvořit online prostředí, které bude příjemné a bez jakékoliv nenávisti. 


Warning: Undefined variable $displayForm in /data/web/virtuals/3598/virtual/www/domains/freshstart.cz/wp-content/themes/freshstart-theme-1.0.1/single-post.php on line 71

|