Podnikání při zaměstnání: 6 otázek a odpovědí pro hladký start
Živnost při zaměstnání může být fajn cesta, jak podnikat i když pracujete na full-time. Než se do toho pustíte, ujasněte si, co k založení živnosti na vedlejší činnost budete potřebovat nebo jak to je se sociálním a zdravotním pojištěním.
Jak funguje živnost při zaměstnání?
Forem podnikání, které lze při zaměstnání vykonávat je několik. Tou nejčastější je práce na živnostenský list. Zvolíte-li variantu práce sami na sebe, budete se muset stát OSVČ (čili osoba samostatně výdělečně činná).
Vedlejší živnost při zaměstnání založíte snadno
Živnostenský list si založíte na živnostenském úřadě. Nejprve se ujistěte, že máte v peněžence platný občanský průkaz. Dále musíte vyplnit registrační formulář, prostřednictvím kterého se o vašem podnikání dozví příslušné úřady. Pak už jen zaplatíte tisícikorunový poplatek a je hotovo.
Podnikání bez živnosti? Jde to, ale odsud posud
Případně se obejdete i bez živnostenského listu, a to v případě příležitostného výdělku. Můžete pracovat na dohodu o provedení práce, s kterou ovšem nemůžete překročit 300 hodin za rok (což odpovídá necelým 6 hodinám práce za týden).
Pozor na konkurenční doložku. Kdy potřebujete souhlas zaměstnavatele?
Než se pustíte do podnikání, nejprve si ověřte, zda od zaměstnavatele nepotřebujete písemný souhlas k činnosti. Potřebovat ho budete v případě, že:
- budete chtít podnikat ve stejném oboru,
- při podnikání v jiném oboru, pokud je to stanoveno ve smlouvě,
- vždy v případě, že jste státní zaměstnanec.
Na podnikání při zaměstnání ve stejném oboru se pak vztahuje konkurenční doložka. Tu nemusíte řešit pouze v případě, že se věnujete vědeckým, pedagogickým, publicistickým, literárním a uměleckým oborům.
Lidé pracující mimo soukromý sektor (tedy státní zaměstnanci) pak musí mít takové svolení vždy. Je tomu tak například u policistů nebo senátorů.
Jak je to u podnikání při zaměstnání se sociálním a zdravotním?
Pokud pracujete na full-time, podnikání patrně nebude hlavním zdrojem vašeho příjmu. Byznys tak spadne do skupiny vedlejší podnikatelské činnosti, která funguje jinak než činnost hlavní.
Tím nejzásadnějším rozdílem je, že sociální a zdravotní pojištění za vás stále platí zaměstnavatel. Sociální pojištění si musíte zaplatit až ve chvíli, kdy váš čistý roční příjem překročí tzv. rozhodnou částku, která je pro letošní rok stanovená na 96 777 korun.
Jak práci a podnikání oddělím?
Nechte si projít hlavou, jakou podobu bude mít váš zaměstnanecký život, a jakou ten podnikatelský. A hlavně jaká bude mezi těmito světy dělící linie. Živnost na vedlejší činnost by neměla mít zásadní vliv na kvalitu vaší stávající práce. Proto je na místě si na podnikání vyčlenit čas, který se nebude překrývat s vaší pracovní dobou. Pomocníkem může být dobrý time management. Rozdělení obou prací se týká i používání pracovního počítače nebo vnitřních informací firmy, které by podnikatel pro své účely neměl využívat.
Co když to přestanu v práci zvládat?
Během podnikatelské cesty může nastat i situace, kdy budete chtít svou původní práci přeřadit na vedlejší kolej. Možnosti, jak si ulevit jsou:
- opustit zaměstnání a věnovat se pouze svému byznysu,
- nechat podnikání,
- outsourcovat dílčí povinnosti v byznysu,
- dohodnout se v práci na změně úvazku.
Pokud chcete jít zlatou střední cestou, zkuste si se zaměstnavatelem vyjednat snížení pracovního úvazku, případně změnu smlouvy z hlavního pracovního poměru na dohodu o provedení práce. Získáte tak kapacitu k podnikání a zároveň se tím zmírní dopady, které s sebou kapitola byznysu nese. Nezapomeňte si za takových okolností pohlídat zálohy na pojistném.
Být OSVČ při zaměstnání může být alternativou z hlediska seberozvoje a vymanění se ze stereotypu. Finanční jistota je při případném podnikatelském neúspěchu nespornou výhodou, proč z práce neodcházet Také to vyžaduje spoustu práce a času, který bez jasné struktury nebude snadné ukočírovat. O tématu time managementu si můžete přečíst článek.
Pokud jste pevně rozhodnutí, neexistuje problém, který by byl nepřekonatelný.