Co je základní kapitál a kolik ho je potřeba?

Naše přísloví říká: Bez peněz do byznysu lez. Podnikat může každý, i když nemá na účtě miliony. Existují typy podnikání, které tě víceméně nemusí stát ani korunu. Ale jak je to, když si chceš založit vlastní firmu? Na základě zákona to může udělat skoro každý, ale rozhodně je lepší si to nejdřív pořádně promyslet.

FreshStart-Co je základní kapitál a kolik ho je potřeba?-SEO článek
Co je základní kapitál a kolik ho je potřeba?

Podnikání vyžaduje peníze – náklady a investice. To je ti asi jasné. Podnikat ale můžeš různými způsoby. Když při podnikání jako OSVČ pomineme 1 000 Kč na založení živnosti, tak po tobě na začátku nikdo žádné peníze nechce a je jen na tobě, jak svůj byznys uchopíš. Při zakládání společnosti je to ale jinak. Složení základního kapitálu je jedním z klíčových bodů založení firmy.

Jaké všechny dokumenty potřebuju pro založení firmy?

  • zakladatelské dokumenty (zákl. listina, zakl. smlouva, stanovy apod.),
  • živnostenské oprávnění (+ případně koncese nebo jiné oprávnění),
  • souhlas s umístěním sídla,
  • výpis z rejstříku trestů (obstarává notářka),
  • prohlášení jednatele,
  • doklad od banky o složení základního kapitálu,
  • případně jiné oprávnění nebo licence (např. banky, finanční poradenství, pojišťovny atd.).

Co je základní kapitál s. r. o.?

Základní kapitál je souhrn hodnot všech vkladů jednotlivých společníků při založení firmy. Tahle definice pokrývá veškerý majetek, který do firmy vložíš na začátku podnikání. 

Pokud nezakládáš firmu sám a společníků je víc, základní kapitál rozhoduje o výši podílů, které z podnikání každý dostanete, a to na základě toho, jaká byla výše vašeho vkladu. Takže logicky, čím větší vklad do společnosti, tím větší dostaneš zisk.

Co patří do základního kapitálu?

Vklady se dělí na 

  1. peněžité
  2. nepeněžité

Peněžitými vklady se myslí peníze v hotovosti a na bankovním účtu. Do nepeněžitých vkladů můžeme zařadit například auto, stavbu nebo třeba výrobní stroj. V podstatě to je jakákoliv věc, kterou je možné ocenit penězi. Ocenění neprovádíš ty, ale nezávislý odborný znalec.

Co se děje se základním kapitálem?

Jak se vlastně základní kapitál do firmy dostane? Od roku 2021 platí, že pokud je výše tvého základního kapitálu do 20 000 Kč, můžeš ho hotově splatit u notáře. Tím ti odpadne starost se zřizováním firemního bankovního účtu a značně si urychlíš proces zakládání firmy. Pokud chceš mít základní kapitál vyšší než 20 000 Kč, je nutné, aby sis nejprve zařídil firemní účet v bance.

Nutně ale nepotřebuješ mít na účtu k dispozici tolik prostředků, kolik chceš složit jako základní kapitál. Před zápisem firmy do obchodního rejstříku musí být splaceno minimálně 30 % každého peněžitého vkladu. Zbylých 70 % je možné splatit v následujících pěti letech.

Pokud jde o nepeněžité vklady, ty musíš splatit ještě před vznikem firmy.

Jakou zvolit výši základního kapitálu

Do roku 2014 bylo možné založit firmu pouze se základním kapitálem v minimální hodnotě 200 000 Kč. To se naštěstí změnilo a díky tomu je teď podnikání pro spoustu lidí dostupnější.

Ačkoliv zákon dovoluje jako základní kapitál složit minimálně 1 Kč, bude lepší, pokud tuto hodnotu navýšíš. Může to znít lákavě, jednu korunu najdeš po kapsách a máš firmu. Ale takhle jednoduše to nefunguje.

Na začátku podnikání tě s největší pravděpodobností čeká spoustu výdajů. Budeš potřebovat místo, kde tvá firma bude sídlit, což znamená výdaj za nájem, zjistíš, že marketingová strategie není žádná legrace a tak si v rámci propagace své služby nebo produktu zaplatíš marketingovou agenturu. Další peníze budeš potřebovat, až si najmeš prvního zaměstnance a tak dále. 

Než tvá firma začne produkovat zisk, musíš všechny tyto položky pokrýt ze základního kapitálu, což může nějakou chvíli trvat. Zároveň vyšší základní kapitál lépe působí na investory a zvyšuje důvěryhodnost firmy.

Zvýšení základního kapitálu

Tím, že na začátku vložíš do svého podnikání kapitál to končit nemusí. Tvá firma poroste, a tak bude vhodné zvýšit i její základní kapitál – třeba právě kvůli investorům.

Zvýšit základní kapitál můžeš dvěma způsoby:

  • dodatečný vklad (peněžitý či nepeněžitý),
  • převod vlastních zdrojů (zisku firmy) do základního kapitálu.

Základní kapitál obchodních korporací

Základní kapitál není důležitý pouze u eseróček. Existují další typy obchodní společností, kde jsou pravidla pro první vklad trochu jiná.

Základní kapitál a. s.

Základní kapitál akciové společnosti je rozvržen do určitého počtu akcií. Jeho výše je pevně daná zákonem a to minimálně 2 000 000 Kč nebo 80 000 EUR. Vklady do základního kapitálu mohou být také peněžité i nepeněžité.

    Základní kapitál komanditní společnosti 

    Zakládající členové komanditní společnosti mají vkladovou povinnost, ale minimální výše základního kapitálu není stanovena.

      Základní kapitál veřejné obchodní společnosti

      U veřejné obchodní společnosti není povinný počáteční vklad.

        Základní kapitál družstva

        Při zakládání družstva je nutné složit základní kapitál minimálně 50 000 Kč.

          Jakou výši základního kapitálu pro svou firmu zvolíš, je jen a jen tvé rozhodnutí (případně tvých společníků, když vás je víc), ale pamatuj, že za kačku toho moc nepořídíš.

          |

          Marketing Miner competitor research SEO tool

          Související články