Kdy se stanu plátce DPH? 4 případy, kdy je registrace povinná
Daň z přidané hodnoty je důležitá složka příjmu státního rozpočtu, která v loňském roce dosáhla na 365 miliard korun. Platí se při každém nákupu zboží a služeb. Jako podnikatel ale můžeš i nemusíš být plátcem DPH. Jaké jsou podmínky a kdy se stáváš plátcem automaticky se dozvíš v novém článku!
DPH patří mezi daně nepřímé a je součástí ceny zboží nebo služby. Poplatník daně je v tomto případě zákazník a daní se rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou. Jako podnikatel a plátce DPH můžeš nakupovat zboží levněji, oproštěné od této daně. Ne každý, kdo podniká ale tuto daň musí ze zákona platit. Kdy se stáváš plátcem DPH?
Kdy jsem plátce DPH?
Plátcem DPH se staneš ve chvíli, když tvůj obrat přesáhne 2 miliony korun za 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců. Výjimku tvoří lidé, kteří uskutečňují plnění osvobozené od daně, například z odvětví výchovy a vzdělávání nebo zdravotních služeb.
Dále jsi plátcem DPH v případě, že:
- Jsi zdědil ekonomickou činnost po někom, kdo DPH platil.
- Koupíš obchodní závod nebo ho nabudeš fúzí.
- Získáš majetek privatizací.
Kdy se stávám plátcem DPH?
Plátcem se stáváš od prvního dne druhého měsíce, který následuje po měsíci, kdy jsi obrat 2 milionů překročil. V praxi je to tak, že pokud přesáhneš tuto částku v květnu, během června se musíš registrovat a od 1. července se stáváš plátcem daně.
Registrace k DPH
Registrovat k DPH se musíš do 15 dnů po ukončení měsíce, kdy jsi překročil obrat. V případě, že se chceš stát plátcem i mimo stanovené zákonné podmínky, registrovat se lze kdykoliv. Počítej ale s tím, že žádost nemusí projít přes finančák, třeba když vznikne podezření na podvodné jednání.
Registraci vyřídíš on-line. Formulář i další informace najdeš na webu finanční správy. Vše navíc můžeš zařídit prostřednictvím portálu MOJE daně, který funguje jako on-line finanční úřad. Na stejném místě jde zažádat i o zrušení registrace nebo změnu údajů.
Plátce vs. neplátce DPH
Existují případy, kdy je pro tvé podnikání výhodné stát se plátcem DPH dobrovolně
- Nakupuješ od plátců DPH více než jim prodáváš, za takových okolností požádej stát o vrácení daně. Produkty a služby tak budou levnější.
- Tví zákazníci jsou plátci DPH a nemají zájem nakupovat od někoho, kdo jím není. Je škoda kvůli tomu neplacení daně přicházet o zajímavé obchodní partnery.
- Stát ti DPH vrátí ve chvíli, kdy nakupuješ z ciziny. Do výsledné ceny se tak nebude daň započítávat a ty nakoupíš levněji.
- Jako plátce DPH tvá firma získá na vážnosti a bude působit jako prosperující a stabilní partner.
- Když koupíš majetek, máš jako plátce DPH nárok na odpočet.
- DPH se dělí na dvě sazby, základní 21% a sníženou 12%. Pokud tedy prodáváš ve snížené, ale nakupuješ v základní, moc peněz navíc nezískáš.
/ Rozdíl je třeba i v tom, jak jako plátce nebo neplátce DPH vystavíš fakturu. /
Zboží dle sazby DPH
Základní 21% sazba
- Zboží a služby, které nejsou v zákoně o DPH ve snížené sazbě
- Alkoholické i nealkoholické nápoje (kromě mléka či kohoutkové vody)
- Kadeřnické služby
- Opravy obuvi, oděvů nebo jízdních kol
- Řezané květiny
Snížená 12% sazba
- Potraviny mimo nápojů
- Pitná voda
- Vodné a stočné
- Ubytovací a stravovací služby (kromě nápojů)
- Vstupenky na kulturní události
- Noviny a časopisy
Nulová sazba
- Knihy
Pro a proti
Při placení DPH vznikají výhody jako například vrácení peněz od státu nebo prestižnější postavení na trhu. Zároveň se s touto daní pojí i určité nevýhody, zejména administrativní zátěž. Plátci DPH musí vést účetnictví nebo podávat daňová přiznání.
Kdy se vyplatí DPH neplatit? Zejména pokud tví zákazníci neplatí DPH (jsou to obyčejní lidé). Díky tomu není cena výrobků o daň navýšená a s levnějším zbožím získáš konkurenční výhodu. Nakonec je lepší zůstat neplátcem ve chvíli, kdy nakupuješ od dodavatele zboží v nižší sazbě, než za kterou pak prodáváš zákazníkovi.
/Hledáš další způsoby, jak vyzrát nad konkurencí? /
Daně a účetnictví zpravidla nepředstavují ty neoblíbenější oblasti v byznysu. Bez nich by to ale nešlo. Vše není jen o DPH – objev další typy daní, které by tě jako podnikatele měly zajímat.
Související články
FINANčNí PLáNOVáNí PRO MLADé PODNIKATELE
12.09.2023