Když investice nejsou byznys ale hobby

Investování chválabohu už prorazilo i přes české hranice. Sice se stále řadíme ke konzervativnějším státům, když jde o investice, statistiky ale naznačují, že investování začínají Češi přicházet na chuť. A není divu. V době, kdy se inflace drží ve dvouciferných hodnotách, jsou peníze pro mnohé velmi ožehavé téma. My se ho dnes pokusíme trochu odlehčit. Jak to vypadá, když ti vydělává tvoje hobby, se dočteš v dnešním článku o netradičních druzích investic. 

netradi n investice 3x - Když investice nejsou byznys ale hobby

Řekne se investice a většinu na první dobrou napadnou akcie, dluhopisy, nemovitosti a v dnešní době třeba i kryptoměny. Svět investic toho ale nabízí mnohem víc.

Netradiční díla vydělávají peníze

Jedinečnost je cenná. Dokazuje to trh s uměním, který v globálu aktuálně přesahuje hodnotu 597 miliard dolarů. Lidé si stále více cenní moderních děl od žijících umělců jako je Jeff Koons nebo Jasper Johns. A nebojí se experimentů. Umělecké dílo nemusí být pouze obraz, socha či fotografie, ale klidně i nafukovací balónek právě od Jeffa Koonse. 

Jak se ve 21. století mění umění na peníze se dočteš v nejnovějším rozhovoru s Jakubem Svobodou.

Vášeň pro pití je příležitost

Ve Anglii zvolil otec opravdu netradiční narozeninové dárky pro svého syna. Každý rok mu kupoval 18ti letou whisky Macallan Single Malt. Náklady na nákup 28 lahví činili přibližně 5 000 liber. Když se jim po 28 letech podařilo netknutou sbírku lahví prodat, její hodnota se vyšplhala na neuvěřitelných 40 000 liber. O takovém nárůstu hodnoty si se stavebním spořením můžeš nechat zdát. 

Plné police alkoholu tak nenaznačují alkoholismus ale dobrou příležitost. Kromě luxusní whiskey patří mezi neoblíbenější komodity rum nebo víno. Opravdoví fajnšmekři upírají svůj zrak například k ikonickým vinicím ve francouzském Champagne, nebo italském Toskánsku. 

Nejsou peníze jako peníze

Zlato, stříbro a další drahé kovy patří k těm populárnějším typům investic. Znalost numismatiky (věda zabývající kovovými penězi, zejména mincemi) ale dokáže jejich hodnotu ještě zvýšit. V Česku je největším propagátorem investic do vzácných mincí Česká mincovna, která nabízí možnost investovat prostřednictvím jejich programů zlatého a stříbrného spoření. 

Dalším způsobem, jak na numismatice zbohatnout, je nákup limitovaných edicí či opravdu vzácných kousků. Například americká zlatá mince Double Eagle (Dvojitý orel) z roku 1933 se prodala za téměř 18,9 milionu dolarů (přes 435 milionu korun).

Cena kousku papíru může být nevyčíslitelná

Obdobně na tom jsou známky. Nejvzácnější poštovní známka světa One-Cent Magenta (Jednocentová karmínová) z roku 1856 se vydražila za více než 9,5 milionu dolarů (přes 206 milionů korun). 

Nutno podotknout, že filatelistický trh klesá na popularitě. Stále ale lze vášeň pro sbírání známek snadno proměnit v dobrou investiční příležitost.

Trochu statistiky na závěr. Jak jsou na tom investice v České republice?

Podle Asociace pro kapitálový trh (AKAT) pravidelně investuje nebo investování alespoň jednou zkusilo pouze 35 % Čechů

Celých 23 % respondentů pak tvrdí, že o investování uvažují. 

Na druhou stranu 39 % lidí neinvestuji z obavy, že o své investice zkrátka přijdou. 

A jak jsi na tom ty? Poděl se s námi o svoje tipy a triky, jak zbohatnout na zdánlivě obyčejných věcech na našem Instagramu

|

Marketing Miner competitor research SEO tool

Související články