Jak zvládnout studium a práci? Lepší eFko ve škole, než v životě

Maria Šimůnková ve svých dvaceti letech spoluzaložila platformu Nekrachni, která se zabývá finanční gramotností a dnes funguje i jako mobilní aplikace. Jak zvládá práci a studium vysoké školy, co ji motivuje nebo jaké zkušenosti má s investicemi se dozvíš v našich rubrikách.

Jak mít kontrolu nad svými financemi a nekrachnout? | Maria Šimůnková – Nekrachni

Ještě si studentkou, co studuješ a jak zvládáš studium zároveň s podnikáním?


Studuju datovou analytiku, jsem v druhém ročníku na bakaláři a musím říct, že jednoduché to není. Někdy si říkám, že je to až dost náročné, protože technické obory zabírají hodně času. Všem lidem, co toho mají hodně, bych doporučila umět si odpočinout. Minulý semestr jsem to ještě neuměla a potom to skončilo blbě. Efko ve škole je lepší než efko v životě.

Co tě motivuje k práci?


Vidím v tom smysl. Motivuje mě to, že chci pomoct lidem v mém věku, nebo těm mladším, aby nebyli v nejistotě. Taky mě motivuje náš super tým. Jsem člověk, co se strašně rád učí, ať už je to cokoliv, proto se nikdy nechci vzdát studií. Myslím si, že je důležité se neustále vzdělávat. Tak se k tomu stavíme i v Nekrachni. Když by to náhodou nevyšlo a my nesehnali financování, tak jsme toho stejně získali strašně moc.

Máš nějaké tipy na interní systémy nebo evidenci financí?


Na finance máme účetní. Sama jsem musela ve škole absolvovat semestr účetnictví, což mě vedlo k tomu, že to nikdy dělat nechci. Pro komunikaci užíváme Slack. Je super, protože pracujeme hodně remote a někteří členové týmu dokonce ani nejsou v Česku. Pro stmelení kolektivu podporujeme členy týmu, aby o sobě dávali vědět třeba i pomocí videí nebo fotek. Snažíme se mít otevřenou komunikaci.  K evidenci úkolů používáme Clickup. Je nás už poměrně dost, takže práci dělíme tak, aby každá skupina měla svého lídra, který za ni zodpovídá.

Máš nějaké zkušenosti s investicemi?


Musím se přiznat, že jsem začala dělat Nekrachni i kvůli tomu, že jsem si v oblasti investic nebyla jistá. Nyní jsem už začala investovat, jen proto, že jsem se v této oblasti více vzdělala.

Je nějaký předpoklad nebo nějaké předpoklady, které by měl mít začínající podnikatel?


Myslím si, že by měl být vytrvalý.  Na začátku je každý nadšený, ale to může po půl roce odpadnout. Jsou dny, kdy si říkáte, jestli to má vůbec smysl? Takové období je nutné překlenout a vytrvat. Samozřejmě pokud to tam člověk nevidí po delší dobu, tak asi nedává smyslu pokračovat. Také bych řekla, že je důležitá adaptabilita. Nebát se říct, hele, tohle byla blbost. Umět se na to podívat z jiného úhlu a změnit strategii kompletně. Přiznat všem lidem, že jsem udělal blbost, kvůli které jsme půl roku jeli nějakým směrem, který nedává smyslu.  Stalo se, přiznávám, pojďme jinam.

Je něco, co tě při založení tvé firmy překvapilo?


Při zakládání ústavu mě překvapilo snad všechno. Nikde jsme nemohli najít dostatečně podrobné informace. Nacházela jsem je postupně. Strávila jsem měsíc na rešerši, zapisování dokumentů, shánění podpisů, ověřování podpisů, zjišťování, jestli vůbec potřebujeme notářský zápis a podobně. Notářský podpis byl asi nejdůležitější.

Jak říkám, holá huba holý neštěstí. Napsali jsme notářovi a zjistili jsme co a jak. Člověk si musí uvědomit, že všichni jsme lidi, a když uvažujete třeba o oslovení někoho na Linkedinu a bojíte se, zkuste to. Často zjistíte, že jsou všichni otevření a rádi vám se vším poradí. Umět si říct o pomoc je vlastně taková linka, co nás provází.

Jak zvládáš stres?


Jediný, co za mě na vypnutí hlavy funguje, je pohyb. A jak zvládat stres? Je potřeba prioritizovat. Musíte si říct, co je v tu chvíli essential a co non-essential. Priorita číslo jedna je zdraví a všechno ostatní jde prostě řešit. 

Co ti pomáhá s time managementem?


Google kalendář a můj diář, který je papírový. Každý to má nějak.

Existuje něco, co bys nikdy nevyzkoušela? 


Cokoliv na světě?  To je těžká otázka.  Já jsem člověk, který si myslí, že je potřeba vyzkoušet všechno. Přemýšlím, jestli je to něco, co mě děsí.  Děsí mě hadi.  Jestli bych něco nevyzkoušela, tak asi kvůli tomu, že mi to připadalo na non-essential. 

Kdyby ses mohla na jeden den stát někým jiným, živým nebo mrtvým, tak kým a proč?


Neilem Armstrongem, když byl na měsíci.  Protože si myslím, že je to cool flex.


Warning: Undefined variable $displayForm in /data/web/virtuals/3598/virtual/www/domains/freshstart.cz/wp-content/themes/freshstart-theme-1.0.1/single-post.php on line 71

|