Jak začít podnikat jednoduše v 5 krocích?

Říkáš si: Chci začít podnikat? Máš už skvělý nápad, se kterým chceš prorazit ve světě nebo zaplácnout díru na trhu? Super, půlka práce je za tebou. Teď je nutné se zaměřit na ty praktické věci – co musí udělat začínající podnikatel? V tomhle článku ti ty začátky podnikání trochu usnadníme. Zjisti, jak začít podnikat v 5 jednoduchých krocích.

FreshStart jak zacit podnikat prakticky SEO clanek 1 - Jak začít podnikat jednoduše v 5 krocích?
Jak začít podnikat v 5 krocích

Kdo je podnikatel?

Na začátek je třeba definovat, kdo je vlastně podnikatel. Jedná se o osobu, která na vlastní účet a vlastní zodpovědnost vykonává výdělečnou činnost živnostenským nebo podobným způsobem za účelem dosažení zisku. Jinými slovy, podnikatelem jsi v případě, že pracuješ sám na sebe a provádíš činnost, která má za cíl vydělat peníze.

Jak začít podnikat?

Existují dvě právní formy – jako fyzická osoba nebo právnická osoba. Formou fyzické osoby budeš podnikat jako jednotlivec na základě živnostenského zákona. V případě právnické osoby se jedná o obchodní společnosti, které se dělí na osobní:

  • veřejná obchodní společnost
  • komanditní společnost

a kapitálové:

Nevíš jestli zvolit cestu fyzické osoby nebo právnické? Pak si přečti náš rozhovor s právníkem Petrem Papežem, který ti objasní jaký je hlavní rozdíl mezi OSVČ a s.r.o. 

Pro fyzickou osobu jsou začátky podnikání obecně mnohem rychlejší – nepotřebuješ k tomu žádné věci okolo. Jednoduše si stačí založit živnost.

Krok č. 1: Výběr právní formy podnikání

Jak založit živnost?

Pro založení živnosti musíš splňovat dvě základní podmínky – svéprávnost a bezúhonnost. K ověření slouží výpis z trestního rejstříku, který si živnostenský úřad obstará sám.

Živnosti se dělí na dva druhy – ohlašovací a koncesované. Mezi ohlašovací živnosti patří živnosti:

  • volné, 
  • řemeslné,
  • vázané

Volná živnost nevyžaduje odbornou způsobilost a patří do ní široká škála oborů. 

Pro vykonávání řemeslné živnosti je nutné mít odbornou způsobilost. Ta se dokládá výučním listem, maturitním vysvědčením, diplomem z VŠ, rekvalifikací nebo šestiletou praxí v oboru.

V případě vázané živnosti je podmínkou splňovat odbornou způsobilost a specifickou odbornou způsobilost. Například diplom z VŠ v kombinaci s několika lety praxe v oboru.

K získání živnostenského oprávnění pro ohlašovací živnosti ti stačí:

  • občanský průkaz, 
  • výpis z katastru nemovitostí nebo nájemní smlouvu (pokud sídlo podnikání není shodné s tvojí adresou trvalého bydliště),
  • potvrzení o odborné způsobilosti, pokud je potřeba,
  • 1000 Kč na úhradu poplatku. 

Podnikání můžeš začít provozovat hned v ten samý den, kdy živnost ohlásíš na živnostenském úřadě.  Nemusí jít o úřad v okolí tvého bydliště, založení živnosti je možné kdekoliv v republice.

S koncesovanými živnostmi je to o něco složitější, u nich budeš potřebovat speciální povolení, tedy koncesi. Tu získáš, pokud splňuješ požadovanou odbornou a zvláštní způsobilost a další podmínky, které najdeš v příloze č. 3 živnostenského zákona. Koncesovanou živnost můžeš začít provozovat ode dne, kdy rozhodnutí o udělení koncese nabude právní moci.

Jak založit firmu?

Druhý způsob podnikání je formou obchodní korporace. Pokud se už ze začátku rozhodneš jít touto cestou, budeš to mít o trochu náročnější. Nejrozšířenější formou podnikání je s.r.o.

Založení společnosti s ručením omezeným vyžaduje několik částí:

  1. vymýšlení názvu a business plán
  2. sepsání zakladatelské listiny (pokud zákon připouští založení společnosti jedním zakladatelem) nebo společenské smlouvy, což znamená, že firma bude mít více zakladatelů a pro tebe bude důležité umět vyjednávat
  3. navštívení notáře, který ti dá podklady pro živnostenský úřad a banku
  4. navštívení živnostenského úřadu a banky k založení podnikatelského účtu a potvrzení vkladu základního kapitálu na účet – nejnižší povolená částka je 1 Kč při založení s.r.o. a 2 mil. Kč u a.s.
  5. opětovné navštívení notáře a podepsání zakladatelské listiny nebo společenské smlouvy
  6. zapsání firmy do obchodního rejstříku – tím tvá firma oficiálně vznikne
  7. přihlášení na příslušné úřady – finanční úřad, Česká správa sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovna

Podrobný návod najdeš v našem článku Jak založit s.r.o.

Krok č. 2: Najdi si účetní

Ačkoli se ti může zdát, že hned po založení živnosti nebo firmy, na počátku svého podnikání nebudeš tak úspěšný, abys potřeboval někoho, kdo se ti bude o tvé účetnictví starat, opak je pravdou. Budeš řešit příjmy, výdaje a placení daní, proto je nutné, abys v tom měl pořádek. Je na tobě, jaký způsob evidence si vybereš:

  1. paušální daň – neplatíš zvlášť daň a pojištění, ale vše posíláš v jedné paušální částce
  2. evidence příjmů a pohledávek – eviduješ příjmy a výdaje odečítáš pomocí příslušného paušálu
  3. daňová evidence – eviduješ příjmy a skutečné výdaje
  4. účetnictví – eviduješ aktiva, pasiva a náklady a výnosy, což vede k výsledku hospodaření, ze kterého se počítá daň z příjmu

Vedení klasického účetnictví je nejsložitější a pokud začínáš jako fyzická osoba bude pro tebe nejjednodušší využít paušální daň. V případě firmy je vhodné si najít někoho, kdo se ti o účetnictví postará, aby ses mohl naplno věnovat růstu byznysu. 

Krok č. 3: Zajisti produkty, stanov si ceny a začni prodávat

O všechny praktické věci je postaráno a přišel čas na tu hlavní podstatu věci – prodej. Nezáleží na tom, jestli prodáváš své produkty v kamenném obchodě, na e-shopu nebo pomocí webových stránek nabízíš své služby, nyní už máš volné pole působnosti. Musíš ale dopředu vědět, za jaké ceny budeš své produkty nabízet. Buď si můžeš stanovit cenu podle poptávky, konkurence nebo si ji stanovit na základě nákladů, výše tvých osobních výdajů a potřebné rezervy. 

Krok č. 4: Nastartuj marketing

I když jsou tvoje produkty nejlepší na trhu, lidé se o nich nedozví, pokud jim je nepředstavíš. K oslovení zákazníků je tu marketing. Zvyšuj povědomí o své značce a zabezpeč růst firmy pomocí vhodně zvolené marketingové komunikace. V dnešní době jde díky sociálním sítím dělat marketing téměř zadarmo, tak toho využij. Pokud máš v začátcích s marketingem problémy a moc starostí, přenech je někomu jinémuMarketingová agentura se postará o to, aby byl tvůj byznys vidět a zajistí ti skvělou propagaci.

Krok č. 5: Vzdělávej se a získávej kontakty

Tvá cesta založením živnosti nebo firmy nekončí, ale začíná. Podnikání je činnost, u které je neustále potřeba se zlepšovat, zjišťovat si informace a učit se. Čti různé knihy od svých byznysových vzorů, navštěvuj workshopy a semináře, analyzuj trh, navazuj vztahy pomocí networkingu, a hlavně pravidelně sleduj náš FreshStart, kde pro tebe budeme i nadále připravovat praktické rady i nejaktuálnější novinky ze světa podnikání. Podívej se na další články a rozšiř si obzory.

|

Marketing Miner competitor research SEO tool

Související články