Hledáš investora? 3 tipy na to, kde a jak ho najít 

Ne každá firma nutně potřebuje investora. Na začátku si můžeš vystačit s vlastními penězi nebo si něco půjčíš od rodičů. Pokud bude tvé podnikání růst, je možné, že se dostaneš do bodu, kdy budeš k dalšímu kroku potřebovat o dost víc peněz. V této fázi je na místě zvážit pomoc investora. Jak ale takového investora najít? A kde? 

Vsaďte na osobní kontakt 

Jednou z možností, kde se dá s investorem setkat, jsou podnikatelské akcelerátory. Firmy nebo třeba krajem zřízené pracoviště pomáhají start-upům skočit do divokých vod trhu. Kromě pomoci s optimalizací byznys plánu či mentoringem akcelerátory nabízí i možnost setkání s obchodními partnery. Tím se značně zvyšuje šance na setkání s někým, kdo by byl ochotný do tvého byznysu vložit nějaké peníze. 

Dále můžeš investora zaujmout na Demo Days. Start-upy získají možnost se předvést a investoři si vybrat. Mimo to, že se můžeš potkat přímo s investorem, zvýšíš povědomí o svém podniku a můžeš si odnést i další cenné kontakty.

Právě osobní interakce je něco, co při hledání investorů doporučuje i byznys mentorka Margareta Křížová. Nemusí jít přitom jen o setkání s investorem. Buduj vztahy v byznysové komunitě, protože nikdy nevíš, kdy narazíš na člověka, který dá investorovi doporučení a tím ti otevře dveře do další sféry podnikatelského světa.

Nenech si ujít další tipy od Margarety Křížové. Zjisti, jak se Margareta dívá na založení firmy a získání investora

Emoce ano, ale s mírou

V byznysu hrají roli emoce, ale nejde na ně vsázet stoprocentně. Podnikání můžeš představit na základě svého příběhu, nicméně bys měl mít i jasnou vizi a plán. V procesu hledání správného investora proto musíš mít jasno v základních otázkách svého podnikání.

Na schůzce s investorem firmu odprezentuj jako profesionál a vyprávěním příběhů o svých začátcích neztrácej zbytečně moc času. „Faktem je, že většina investorů jsou ostřílení byznysmeni. Abyste je zaujali, musíte přímo k věci,“ říká v rozhovoru pro FreshStart Margareta Křížová. 

Co by tedy na jednání s investorem mělo zaznít?

  • Co chceš vytvořit, vylepšit či vybudovat – zkrátka co nejkonkrétnější cíl
  • Jaké jsou jednotlivé kroky, kterými se k cíli přiblížíš
  • Kolik budeš potřebovat času
  • Kolik budeš potřebovat peněz – jasný finanční plán 

Najdi toho pravého

Každý investor je jiný, stejně jako jejich požadavky na potenciální spolupráci. Proto je klíčové najít pro své podnikání toho pravého. Je dobré dopředu vědět, co od spolupráce očekáváš ty a co jsi ochotný obětovat

Je důležité si uvědomit, že vztah s investorem by měl být vyvážený a mezi tím, co bereš a co dáváš by měl být balanc. I proto, ještě, než se pustíš do vyjednávání podmínek s investorem, měj jasnou představu o spolupráci. Jak chceš, aby investor zasahoval do chodu firmy? Kdo bude mít jaký podíl? Jaké konkrétní požadavky jsou pro tebe důležité a proč? Jenom díky dobře nastaveným hranicím budeš schopný sehnat správného člověka, s kterým si nakonec plácneš. 

Fresh tip: Jak vyjednat vstup investora do firmy, nám prozradil Radim Pařík. Zjisti, jak vyjednává profesionál.  

Založit byznys není procházka růžovou zahradou, stejně tak tě čekají velká rozhodnutí i při řízení podniku. Pokud chceš expandovat a pohráváš si s myšlenkou, že bys potřeboval investora, není se čeho bát. Urči si dopředu své cíle, a hlavně podmínky spolupráce. A stejně jako v jiných sférách života platí, že štěstí přeje připraveným.

Další články

Chceme tě poznat líp!