Co jsou kryptoměny a 3 tipy, kde je nakoupit: Ekonomie polopatě 

Svět krypta a Bitcoinu oslovuje stále větší množství lidí. Víš ale vůbec, co jsou kryptoměny, jak vznikly a jak je ovlivňuje Elon Musk? Odpovědi na tyto i další otázky přináší další díl série Ekonomie polopatě. V novém článku odpovídá ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda! 

Kryptoměny – co to je? 

Kryptoměny jsou nehmatatelné peníze, které existují ve formě softwarových kódů. V posledních letech jsou stále atraktivnější zejména pro investory, protože roste jejich cena

Nejstarší a nejrozšířenější kryptoměnou je Bitcoin, který, stejně jako ostatní kryptoměny, vznikl proto, aby uchránil úspory domácností před inflací. Právě díky tomu můžeme říct, že je Bitcoin měnou deflační a také decentralizovanou.  

Co jsou kryptoměny a jak vznikly? 

Bitcoin vznikl v roce 2009. Není to náhoda. Byla to doba globální finanční krize a velké inflace, kdy tištěné peníze začaly ztrácet hodnotu. Proto byla vytvořená měna řízená nikoliv státem a centrální bankou, ale algoritmem.  

Kryptoměny tedy existují v decentralizovaném a deflačním systému. “Bitcoin má omezený celkový počet kusů a nikdy jich nebude vytvořeno víc. A to mu dává deflační ráz,” vysvětluje ekonom z Trinity Bank Lukáš Kovanda.  

Kryptoměny tvoří opak inflačních měn, ať už mluvíme o korunách, eurech nebo dolarech. Zatímco kupní síla papírových peněz postupně klesá, kupní síla Bitcoinu se od roku 2019 zvyšuje. 

/Osvěž si, co je to inflace nebo jaké jsou její příčiny. / 

Ani za nejlepší kryptoměny kafe nekupuj 

Kryptoměny a zejména Bitcoin se staly obětí svého vlastního úspěchu. Ekonomové popisují Greshamův zákon, který říká že pokud v oběhu koluje více měn, zmizí z něj ty, které lépe drží kupní sílu. Před stovkami let v oběhu zůstávaly ty peníze, které měly nižší obsah zlata nebo stříbra. Naopak ty s vyšším obsahem cenných kovů lidé schraňovali.  

(Krypto)měna nebo investice? 

Nejen běžné domácnosti, ale i panovníci a později třeba firmy nechtěly kvalitnější peníze posílat do oběhu. Něco podobného se stalo i Bitcoinu. Byl zamýšlený jako měna, která má nahradit ty tradiční. Zatímco papírové peníze svou kupní sílu ztrácí, Bitcoin ji postupně získává. I proto dnes nefiguruje jako měna, spíše jako investice.  

V současnosti si Bitcoin můžeš představit investici typu zlata. “Zlatem také platí málokdo, ale řada velice konzervativních investorů do něj investuje,” míní Kovanda. Stejný je i osud Bitcoinu, který je uchovatel hodnoty díky tomu, že se z něj stalo investiční aktivum. To ale neznamená, že se z něj zase jednou nestane měna. “Až se jeho hodnota stabilizuje, bude sloužit jako alternativa inflačního ekosystému, založeném na konvenčních papírových měnách,” popisuje ekonom. 

/Nepřehlédni data o aktuálním vývoji i historii ceny Bitcoinu. / 

Kde nakoupit kryptoměny? 

Zaujaly tě kryptoměny natolik, že hned potřebuješ do nějaké investovat? Existují tři základní možnosti, které bys měl znát. Jsou jimi: 

  • Burza – Na české nebo mezinárodní burze si můžeš kryptoměny koupit buď za dolary nebo jinou konvenční měnu. 
  • Bitcoinmat – Po vložení klasických peněz Bitcoiny získáš nebo je můžeš prodat. 
  • Investice skrze fondy – Pokud kryptoměnám zatím tolik nevěříš nebo se bojíš, že ti investice nevyjde, můžeš do kryptoměn investovat nepřímo. 

Bitcoinové peněženky jako bezpečnostní zámek tvých investic  

Pokud se rozhodneš investovat do Bitcoinu, měl by sis pořídit hardwarovou peněženku. Dostaneš tak své investice mimo dosah on-line prostředí a snížíš šanci, že ti kryptoměny někdo ukradne. V Bitcoinové peněžence si můžeš nejen peníze uložit, ale po připojení k síti také zjistíš aktuální hodnotu kryptoměny. K síti se připojíš jednoduše skrze USB vstup.   

/Odhal tajemství stále dražších potravin v jednom z předchozích dílů Ekonomie polopatě. / 

Proč kolísá cena Bitcoinu? 

Ve světě investic není nic bez rizika. V případě kryptoměn hrozí, že dojde k regulaci ze strany státu, která cenu Bitcoinu srazí na nulu. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa signalizuje spíše vstřícný postoj ke kryptoměnám. “To je jeden z klíčových důvodů, proč Bitcoin překročil hranici 100 tisíc dolarů za kus,” vysvětluje ekonom. Jedním dechem však dodává, že jde o mladé aktivum, které si svou cenu stále ještě hledá. 

Bitcoin, Elon Musk a jeho nová kryptoměna  

Elon Musk do kryptoměn dlouho neinvestoval, nevěřil jim, a dokonce je kritizoval. To se jako mávnutím kouzelného proutku změnilo v roce 2021 když oznámil, že bude možné koupit Teslu právě za Bitcoiny. Za několik měsíců od toho ale ustoupil. Tato informace ovšem zatřásla i s hodnotou samotné kryptoměny. “Byla to exploze, která vynesla cenu Bitcoinu do rekordních částek,” popisuje Kovanda.  

Do které kryptoměny investovat? 

Od té doby se ale mnohé změnilo. Musk se od Bitcoinu odvrátil a vynalezl vlastní kryptoměnu s názvem Dogecoin. Investici do této novinky ovšem ekonom nedoporučuje. “Dogecoin je kryptoměnou bez vnitřní hodnoty a cena závisí na tom, jak se Elon Musk vyspí,” tvrdí Kovanda. Investice jsou sice s rizikem spojeny, ale dávat peníze do něčeho tak nepředvídatelného se nevyplácí, obzvlášť ne nováčkům. 

Žijeme v době, ve které se nemusíme bát, že dá někdo naše úspory do jinýho hrníčku. Ačkoliv jsou kryptoměny v ekonomické sféře relativně novinka, investice do nich mají rozhodně potenciál. A Bitcoiny jsou teprve začátek! Nepropásni ani další díl cyklu Ekonomie polopatě, který se bude věnovat digitálním měnám centrálních bank. 

|

Marketing Miner competitor research SEO tool

Související články