4 pilíře zdraví člověka – výživa, sport, psychologie a péče o tělo

Riva Karo založila Komplexlajf kvůli tomu, že chtěla pomáhat lidem cítit se lépe. Sama vystudovala potravinářství na České zemědělské univerzitě, kde ještě dokončuje inženýrský stupeň studia. Zabývá se tedy především výživou a mýty o ní. Komplexlajf, jak už sám název napovídá, je ale mnohem více než jen jídlo. Jejich základní motto zní: wellbeing, jak ho neznáte. „Na zdraví člověka se díváme komplexně. Rozdělujeme jej do čtyř pilířů – výživa, sport, psychologie a péče o lidské tělo,“ říká Riva. Komplexlajf je takový koncept kliniky zdravého životního stylu.

Nebaví tě čtení? Koukni na rozhovor

Celý rozhovor s Rivou Karo

Jak jsi s nápadem na Komplexlajf přišla?


Jelikož se o výživu zajímám dlouhodobě, narazila jsem na různé instagramové kouče a samozvané odborníky, kteří zpracovávali jídelníčky a prodávali je jak na běžícím páse. V tomto způsobu „poradenství“ jsem viděla velký problém, protože lidem spíše ubližuje. Uvědomila jsem si, že se na to nemůžu jen tak nečinně dívat. V té době už pár podobných projektů bylo, ale tak jako v každém oboru, i ve výživě se desinformace šíří hrozně rychle. Každý z nás občas hledá zkratky, což je pochopitelné. Rozhodly jsme se se spolužačkou provozovat vzdělávací instagramový profil.

V jakém období to bylo?


Těsně před dokončením bakalářského studia jsem si založila vlastní výživové poradenství s tím, že budu dělat lidem jídelníčky na míru. Hrozně mě to bavilo, ale zjistila jsem, že nejde jen o jídlo. Lidé mají komplexní problémy.

Nestačí, že ode mě dostali jídelníček a jednou týdně jsme jej probrali. Často je za potřebí i pomoc trenéra nebo psychologa. Zní to jako hrozné klišé, ale všechno se vším souvisí. Já jsem zvládla pokrýt jen jeden pilíř. Ale nejsem nutriční terapeut, takže pokud má někdo poruchu příjmu potravy, tak s ním nemůžu pracovat. Radíme zdravým lidem. Po zhodnocení toho, jak to v Česku vypadá, jsme se s kamarádkou rozhodly založit online časopis. To byl první krok k tomu, aby vznikl Komplexlajf.

„Lidé mají komplexní problémy. Často je za potřebí i pomoc trenéra nebo psychologa.“

Jaké konkrétní služby poskytujete?


Praktické workshopy, ze kterých si lidé odnesou nové zvyky do života. Žijeme v rychlé době a častým problémem je že lidé tvrdí, že nemají dostatek času o sebe pečovat. Na jednu stranu to chápu, ale měla by to být priorita, protože bez zdraví nám bude všechno ostatní k ničemu. My se snažíme rady cílit tak, aby nezabíraly hrozně moc času.

Děláme i osobní konzultace. Pokud má člověk prostor mluvit s odborníkem o samotě, stačí mu klidně i dvacet minut a nakopne ho to natolik, že ve svém životě něco změní. Pořádáme také dny zdraví, kde se můžete naučit i cviky, které lze dělat při běžné práci v kanceláři. Stále částečně zachováváme i náš online časopis, píšeme vzdělávací články a vytváříme komunitu mezi našimi klienty a lektory.

Co znamená koncept mindfulness?


V překladu všímavost. Technika, která nás učí být teď a tady, pomáhá zvládat stres a negativní životní situace. Mě samotnou hrozně baví, protože jsem se díky tomu o sobě hodně naučila. Je to vlastně takové pozorování toho, na co v danou chvíli myslíte. V některých státech je mindfulness uznávanou metodou, na jejichž lekce přispívá pojišťovna.

Nějaký tips and tricks do každodenního života?


Jelikož je mým oborem výživa, začala bych u ní. Existuje spoustu drobností, díky kterým se člověk dokáže cítit lépe. Například když se snažíte zhubnout, stačí třeba vyměnit plnotučné mléko v kávě za polotučné. Asi nejlepší tip podle mě je jíst více vlákniny. To znamená více luštěnin, ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků.

Doporučená dávka vlákniny je třicet až čtyřicet gramů denně. Ze zkušenosti vím, že lidé často nejedí ani deset gramů. Hlavní je jíst pestře. Hodně solíme a sladíme. Je nutné se odnaučovat sladké chutě. Umělá sladidla nejsou vhodnou cestou. Neznamená to vzdát se navždy dortů, ale přestat si sladit čaj, nebo pít sladké nápoje celkově. Co se týče pohybu, nejlepší je chození. Všichni sedíme a pak se to snažíme dohnat v posilovně. Chůze je taky pohyb.

„Co se týče pohybu, nejlepší je chození. Všichni sedíme a pak se to snažíme dohnat v posilovně. Chůze je taky pohyb.“

Jak podle tebe vypadá vyvážený pracovní den?


Neexistuje mustr, jak má vypadat vyvážený den pro všechny. Každému vyhovuje něco jiného. Je potřeba si na to přijít. 

Jaký máš názor na diety?


Jak jsem již zmiňovala, žádný zázračný a rychlý způsob hubnutí neexistuje. Všechny detoxy, pilulky, odsávače tuku a čaje na hubnutí jsou k ničemu. V posledních letech se z některých stravovacích návyků staly trendy. Všichni jsou najednou alergičtí na lepek nebo na laktózu. Pojďme udělat módu z toho být zdraví, spokojení a jíst přitom normálně.

Komlexlajf - odborníci na zdraví
Komlexlajf – odborníci na zdraví

Co veganství a vegetariánství?


Do jisté míry je to trend, ale naprosto respektuji, když k tomu má někdo etické důvody. U vegetariánství je jednodušší potřebné živiny brát jinde, ale u veganství jsou věci, které se nahrazují uměle. Doplňky stravy jsou až na posledním místě, nejsou potřeba.

Pokud jíte pestrou stravu, pokryjete z ní vše, co vaše tělo potřebuje. Na co bych ale chtěla upozornit mýtus vegan se rovná zdravý, což není pravda. Například veganský sýr se vyrábí z palmového oleje a podobných náhražek.

Jak jsme na tom s nadváhou my Češi?


Nejsme na tom moc dobře a pandemie to jen zhoršila. Jedna pětina dětí šedesát šest procent dospělých má nadváhu. Není to jen u nás, ale všude v Evropě. Otázkou je, proč se to děje. U dětí za to do jisté míry mohou rodiče, protože děti opakují jejich činy.

Je potřeba, aby se na to rodiče zaměřili, ale to musí změnit i svoje vlastní návyky. U dospělých je to zase o pohodlí. Myslím si, že spoustu lidí to nechá zajít příliš daleko. Něco začnou dělat až, když mají zdravotní potíže. To ale nevyřeší žádný prášek, jediná cesta je změnit životní styl a začít se o sebe starat. My v Komplexlajfu se snažíme o tom mluvit lidskou řečí tzv. o zdraví stravitelně.

Poskytujete programy pro firmy?


Ano, ale neděláme je podle nějaké šablony. Snažíme se je sestavit na míru. Obsahem jsou všechny aktivity, které jsem již zmiňovala. Hlavní naší vizí je vytvořit ve firmách místo, kde se o lidi postarají. V práci trávíme velké množství času a podle mě by se tam člověk měl cítit dobře.

Proč by měli lidé využít právě tvoje služby?


Nechci nikoho podceňovat, určitě k tomu může dojít každý sám. Ale v této oblasti dochází při cestě samo-objevování k mnoha pádům, ze kterých je těžké se vymotat. Všude je strašně moc informací, a pokud o dané tematice nemáte vzdělání, je složité se zorientovat. Dopady jsou následující: vyhodíte hrozně moc peněz (detoxy, kúry, pseudo koučové), možná krátkodobě problém vyřešíte, ale nevybudujete si dlouhodobé návyky.

Když chcete něco změnit – výživa, pohyb, terapie – musíte nad tím přemýšlet udržitelně. Pokud u něčeho vydržíte měsíc, k ničemu to ve výsledku nebude. Nejde stavět na vlastních zkušenostech. Rady a tipy jako „Já jsem zhubla takto, takže vy taky“, nefungují. My máme odborníky s praxí, kteří vás naučí nové zvyky zakomponovat do života. Náš tým je průvodce na cestě za rovnováhou.

Jaká je tvoje konkurenční výhoda?


Komplexita. Náš tým pracuje společně a efektivně Určitě bych do toho zahrnula i individuální přístup.

Jsi poměrně mladou podnikatelkou. Cítíš tlak na to být úspěšná?


Trochu ano. Nejhorší porovnávání. Také hodně záleží, kam vás v dětství směřovali rodiče. Je super, že úspěšní lidé mluví otevřeně o tom, že přehánět to s prací nejde dlouhodobě. Já jsem po celou dobu studia pracovala. Dělala jsem asistentku ředitele ve farmaceutické firmě. Byla jsem na sebe pyšná, že mám důležitou práci oproti mým kamarádům, kteří si přivydělávali po kavárnách. Ale kladla jsem na sebe vysoké nároky a skloubit to se školou bylo náročné.

Tehdejší kolegyně Andrea pro mě byla velkým učitelem wellbeingu. Měla skvělý přístup k životu, byla hrozně pozitivní a naučila mě, že v práci nejde o život. Jít místo oběda na jógu a udělat si čas na sebe bylo mým prvním prozřením, jak to může vypadat.

|