Networking: Jak a kde efektivně získat kontakty?

Kontakty – každý je potřebuje, každý je shání, ale ne každý ti poradí, jak a kde je získat. V tomto článku ti přiblížíme svět networkingu a poradíme ti způsoby a místa, které jsou pro něj nejvhodnější. Ať už hledáš nové potenciální zákazníky nebo možnosti spolupráce s dalšími obchodníky, networking je pro to perfektní nástroj. Stačí vědět, jak na něj.

Newtorking: Jak a kde efektivně získat kontakty
Newtorking: Jak a kde efektivně získat kontakty?

Co to je networking?

Networking je proces, který spočívá v tom, že navazuješ, udržuješ a rozšiřuješ kontakty s lidmi, kteří pro tebe mohou být užiteční ať už ve tvém aktuálním oboru, ale i pro tvé budoucí příležitosti. Nejde jen o sbírání a rozdávání vizitek, ale o budování skutečných hlubších vztahů založených na důvěře, společných zájmech a vzájemné podpoře.

Díky networkingu přijdeš do kontaktu s různými lidmi z různých oblastí a profesí. Tito lidé ti dokážou poskytnout nové perspektivy a rady, ale také možnosti spolupráce. Něco tě naučí a ty na oplátku budeš sdílet své znalosti a dovednosti s nimi. Zároveň ti tyto kontakty mohou přinést i nové zákazníky a poptávky po tvých produktech či službách.

Jak na networking osobně?

Nejběžnějším způsobem networkingu je navštěvování různých odborných akcí a konferencí. Měl by sis akci vybrat podle toho, jaké téma tě zajímá a s jakými lidmi se chceš setkat a seznámit. Kdy a kde se tyhle události konají se dozvíš na webech organizací, sociálních sítích nebo se zeptej na doporučení svých známých a kolegů. 

Důležité je se na akci připravit. Ujasni si, jak se chceš prezentovat. Vezmi si s sebou své vizitky, které budeš moct rozdávat, abys mohl se svými novými známými zůstat v kontaktu. Také si promysli otázky a témata, kterými ostatní zaujmeš. Klíčové je ale zůstat sám sebou, aby tvůj networking přinesl ovoce a tvé nové vztahy nezůstaly pouze povrchní. Nezapomeň se akce aktivně účastnit – komunikuj a seznamuj se.

Výhodou těchto událostí je osobní setkání, přímý kontakt s ostatními a velké množství nových lidí, se kterými by ses za jiných okolností třeba vůbec nedostal do kontaktu. To je však zároveň i nevýhodou, protože je možné, že pro tebe bude těžší zaujmout něčí pozornost.

Existují i speciální organizace, kam se dá zaregistrovat a které pořádají setkání a akce pro své členy, aby mohli networkovat (tip: staň se členem Opero a můžeš navštěvovat jejich akce zdarma). Pokud se zapojíš do organizace, která se věnuje tvému oboru, máš velkou šanci, že narazíš na spoustu zajímavých lidí. Získáš tak například další důležité informace o svém oboru, nový pohled na věc nebo další zdroje, ze kterých můžeš čerpat.

image - Networking: Jak a kde efektivně získat kontakty?
zdroj: opero.cz

Nevýhodou je zaměření událostí pouze na jedno téma, kdy se svým způsobem ochudíš o jinak zaměřené osoby, které by tě mohly posunout někam dál. Ke zvážení jsou i členské příspěvky či poplatky, u kterých si rozmysli, jestli se ti vyplatí.

Skvělým způsobem pro networking jsou také nejrůznější společenské akce jako například večeře, party nebo charitativní akce. V tomto případě se jedná o neformální networking. Jde o příležitost k uvolnění a relaxaci. Spoustu lidí se v takovém prostředí cítí lépe. Neformální atmosféra podpoří spontánní komunikaci a navazování kontaktů je tak o to snazší.

Přináší to i určité mínusy – někdy na těchto akcích může být obtížnější zavést řeč na pracovní témata a také existuje riziko, že vztahy vytvořené na těchto událostech nepůjdou do hloubky.

Jak na networking jednoduše?

V dnešní době internetu jsou sociální sítě jedním z nejjednodušších nástrojů pro networking. Primárně se jedná o LinkedIn a X (Twitter), ale podobně funguje i Facebook. Na sítích najdeš odborníky ze svého oboru, můžeš s nimi komunikovat nebo se zapojovat do zajímavých diskuzí.

Tento způsob networkingu je snadný a pohodlný. Zkontaktuješ tak velké množství lidí v kratším čase. Sociální sítě umožňují rychlé sdílení informací, obsahu a odkazů, a navíc jsou dostupné neustále, takže nemusíš čekat, až se bude pořádat nějaká akce. Na druhou stranu je budování vztahů online těžší, než osobně a zároveň se zde objevuje riziko prokrastinace, ke které sociální sítě svádějí. 

Mezi další způsoby networkingu můžeme zařadit získávání kontaktů od svých již stávajících známých. Stačí se jich zeptat, jestli neznají někoho z určitého oboru nebo s nějakou zajímavou dovedností. Ta prostřední osoba vás seznámí a váš vztah bude poté o něco otevřenější, protože oba znáte stejného člověka.

Důležité je mít při networkingu sebevědomí, lidem jde obvykle o to samé jako tobě, chtějí se seznamovat. Důraz klaď i na následné udržování a budování vzájemného vztahu. Nikdy nevíš, jaký kontakt se ti v budoucnu bude hodit.

|

Marketing Miner competitor research SEO tool

Související články