Vyjednávej lépe než politici: Poznej 4 základy vyjednávání | Umění vyjednávat | vyjednavač Radim Pařík
Chceš si říct o vyšší plat nebo plánuješ dovolenou – vyjednávání je součást nejen byznysu, ale i každodenního života. K efektivnímu využití této disciplíny ale musíš pochopit mnohem víc, než co to vlastně vyjednávání je. Nech se vést profesionálem Radimem Paříkem a vyjednávej lépe než Donald Trump nebo premiér Petr Fiala!
Jak vyjednávat? Osvoj si základní principy vyjednávání
Lidé vyjednávají průměrně 5x-7x denně. Jak říká profesionální vyjednavač a lektor Radim Pařík, vyjednávání je vlastně vše, co v životě děláme. “Pokaždé když něco chceš nebo potřebuješ a člověk na druhé straně má opačný názor – vyjednáváš,” vysvětluje. Navíc si musíš uvědomit, že se do vyjednávání dostáváš ať chceš nebo ne. I proto je důležité základy vyjednávání nejen znát, ale umět je také aplikovat v praxi.
Vyjednávej v každé situaci a poznej umění vyjednávat
Každý rozhovor nebo setkání se může proměnit ve vyjednávání. I proto počítej s tím, že vyjednáváš neustále, v podstatě celý život. Pojďme si to přiblížit na reálném příkladu, a to na digitalizaci stavebního řízení v České republice.
Premiér Petr Fiala si zavolal tehdejšího místopředsedu vlády pro digitalizaci Ivana Bartoše. Už v této chvíli začalo vyjednávání. Premiér totiž požadoval informace, které jsou v dnešním světě komoditní záležitost. “Můžete si je koupit, sehnat, blokovat, dobrovolně dávat anebo dávat pod tlakem, což je příklad kladení otázek,” říká Radim Pařík. Fiala na schůzce po Bartošovi chtěl vysvětlit, jak to s digitalizací vypadá nebo jaké jsou problémy. Po setkání se muži rozcházejí a nemají žádný závěr. Premiér za několik hodin volá Bartošovi, aby mu oznámil, že na postu končí. Kde se stala chyba? Vyjednávala pouze jedna strana, v tomto případě premiér Fiala. Ačkoliv byl Bartoš připravený, co se týče odpovědí, nebyl připravený vyjednávat.

/Chceš se o vyjednávání dozvědět víc? Přečti si i rozhovor s Radimem Paříkem! /
Znáš základní taktiky vyjednávání?
Ve vyjednávání nejsi nikdy sám. Abys dosáhl žádaných výsledků, můžeš použít některou ze základních taktik.
- Mluviti stříbro, mlčeti zlato: Když někdo začne vyjednávat, nejprve si vše vyslechni. Neříkej “ne”, “ale” ani “proč”. “Pokud lidé dostanou prostor k mluvení, zklidní se a my máme čas přemýšlet,” dodává Radim Pařík. Během naslouchání tě navíc může napadnout alternativní řešení problému.
- Zaměř se na budoucnost: Při vyjednávání jde o vzájemnou výměnu informací. Až budeš odpovídat na otázky, také chtěj po druhých informace – víš, jaký je závěr, kdy se znovu uvidíte nebo jak bude vypadat další spolupráce? Neměl bys z rozhovoru odcházet s tím, že vlastně nic nevíš. I proto se neboj připravit si pole k dalšímu dojednávání.
- Vyjednávej za zavřenými dveřmi: Již jsme narazili na to, že informace jsou svým způsobem komodita. Proto by ses k nim měl chovat jako k obchodnímu tajemství. Tuto chybu udělal nově zvolený americký prezident Donald Trump. Po svém zvolení si telefonoval s Vladimirem Putinem a probírali válku na Ukrajině. Trump ale tyto informace zveřejnil a ruská strana veškerá tvrzení okamžitě popřela. “Ven jděte teprve až když máte finální dohodu,” podtrhuje Pařík. Tím zabráníš tomu, že se osoba, s kterou vyjednáváš zablokuje a přestane spolupracovat.
/Vstup investora do firmy je velký krok. Jak využít vyjednávání v této situaci? /
Jak spolu souvisí konflikty a vyjednávání?
Konfliktům se nevyhneš v byznyse, ani v životě. Odlišné názory nemusí vždy končit hádkou nebo práskáním dveřmi. Díky vyjednávání můžeš ale přispět k jejich efektivnímu řešení. Jiný úhel pohledu ber jako příležitost.
Jak použít vyjednávání k řešení konfliktů v reálných situacích? Zaměř se na druhou osobu. “Důležité je, nastavit si na to hlavu,” popisuje Pařík. Když budeš druhého brát jako nepřítele nebo někoho, kdo ti chce ublížit, vnášíš tím do vašeho vztahu negativní náboj. Proto se vnitřně nastav na to, že člověk, s kterým vyjednáváš je tvůj spojenec.
Nejprve z protějšku udělej svého partnera a pak ho dostaň na svou stranu. “Ve vyjednávání nikdy nejste sami dva, vždy je tu ještě někdo, o kom nevíš a kdo vaší dohodě nepřeje,” zdůrazňuje vyjednavač. Když budeš mít přízeň toho, s kým vyjednáváš, máš mnohem větší šanci na úspěch. A z výsledku nakonec můžeš těžit jak ty, tak tvůj partner.
/Věděl jsi, že z dlouhodobého pohledu má vyjednávání pozitivní efekt na well-being? /
Žádný učený z nebe nespadl, a to platí i ve vyjednávání. Dobrou zprávou je, že stejně jako jiné dovednosti, i vyjednávání můžeš cvičit a postupně zdokonalovat. Vzhledem k tomu, jak často ho využíváš během každodenních interakcí, určitě stojí za to se mu věnovat. Začni třeba tím, že budeš sledovat sérii Umění vyjednávat, buď ve videích na YouTube nebo na webu FreshStart.cz!
Související články
Má VYSOKOšKOLSKé STUDIUM SMYSL?
05.02.2023
VYBíRáME čESKý NáSTROJ PRO E-MAIL MARKETING
08.12.2023