Usnadni si studentský život s AI

Potřebuješ dovysvětlit látku, které nerozumíš? Čeká tě důležitá zkouška a nemáš nikoho, kdo by ti pomohl se na ni připravit? Píšeš seminárku a nevíš, jaké téma zvolit nebo jak ho uchopit? Na tohle všechno existuje dostupné řešení: umělá inteligence. V našem článku se dočteš, jak si usnadnit studentský život s AI!

Obrovským hitem loňského roku se stal chatbot ChatGPT od firmy OpenAI. Tím se výhody umělé inteligence rozšířily i mezi obyčejné smrtelníky. Začaly vznikat aplikace, které umožnily generovat obrázky či fotky, zvuky, nebo pomoc s podnikáním. Zjišťování informací nebylo nikdy dostupnější. 

Trend AI se rozšířil i do školství a různí vyučující na něj mají různé názory. Na gymnáziu Jana Palacha, s.r.o., kde je ředitelem Michal Musil, se s umělou inteligencí už sžívají. Vedou učitele i studenty k tomu, aby si s její pomocí usnadňovali práci, například s přípravou na výuku.

Existuje spousta způsobů, jak ti AI pomůže se školními povinnostmi. Ačkoliv za tebe test, bakalářku nebo diplomku nenapíše, nezoufej.  Zkus využít některý z následujících tipů, který ti usnadní život (nejen) ve škole.

Učení s AI

Učení na zkoušku nebo na test není nic příjemného, nehledě na to, jestli se připravuješ několik dní nebo večer před tím. Čtení jednoho a toho samého textu stále dokola je pro člověka unavující a když už tě neprobudí ani pátý kafe nebo Redbull, je zle. Díky umělé inteligenci se učení zábavou nestane (i když ve výjimečných případech se to k ní možná bude blížit), ale nebude tak jednotvárné a třeba tě dovede na způsob, kterým informace nasoukáš do hlavy rychleji.

ChatGPT

Nejznámější a nejrozšířenější nástroj AI se dá použít hned v několika aspektech studia. Existuje neplacená verze, která poskytuje znalosti a informace do ledna 2022 a verze placená, která má přístup i do internetového vyhledávání. ChatGPT je možné využít v různých jazycích, češtinu zvládá skoro tak dobře jako angličtinu. Poradí, vysvětlí nebo napíše. 

Na základě tvých pokynů ti v konverzaci zvládne vymezit nejrůznější pojmy, vytvoří text na libovolné téma o jakékoli délce. Dokonce umí navrhnout postup a plán, pomocí kterého bude tvé učení efektivnější a všechno stihneš bez zbytečného stresu.

Z kratšího textu připraví i test ABCD se správnými odpověďmi. Na stejném principu vygeneruje také kartičky na procvičování.

Stejně tak vymyslí i návrhy témat seminární nebo diplomové práce a pomůže s osnovou.

Placená verze, tedy ChatGPT Plus, má rozšíření, které ti vytvoří otázky přímo na zadané téma, ze kterých tě následně vyzkouší, sdělí ti správnost tvé odpovědi, případně ti informace dovysvětlí.

Tuto multifunkční umělou inteligenci stojí za to využít. A když nebudeš vědět, co zvládne a co ne – jednoduše se jí zeptej a ona ti poradí!

Explain Paper

Aplikace, která usnadní čtení odborných článků a textů. Vyučující ti zadá četbu na přednášku či semináři nebo najdeš skvělý zdroj ke své práci, ale informace jsou na tebe příliš odborně podané. Do aplikace Explain Paper nahraješ PDF soubor, s jehož čtením potřebuješ poradit. Zvýrazníš části, které ti nejsou jasné a AI ti je přepíše tak, aby byly snadnější na pochopení. Vybereš si úroveň, na které ti to aplikace vysvětlí – možnosti jsou od pětiletého dítěte přes středoškoláka až po experta. Součástí je i chat, ve kterém se můžeš zeptat na doplňkové otázky k tématu.

Aplikace se dokáže popasovat i se soubory v češtině, ale vysvětlivky fungují jen v angličtině. Zároveň ti na základě obsahu textu doporučí několik dalších článků, které by se měly týkat stejného tématu.

A tohle všechno nabízí neplacená verze! S placenou verzí získáš možnost ukládání si jednotlivých vysvětlení, shrnutí celého textu nebo dostupnost GPT-4, takže odpovědi chatu jsou potom přesnější a kvalitnější.

Speechify

Čtení textu nikdy nebylo jednodušší! Nebo spíš jeho poslouchání? Na Speechify si vybereš hlas, který ti tvé texty bude předčítat.  V možnostech je i čeština, a zároveň rychlost, jakou bude hlas mluvit. Aplikaci můžeš využít jako rozšíření na Chrome nebo stáhnout na Windows, Android nebo iOS. Speechify nabízí tři dny prémiové verze zdarma na zkoušku, potom je výkonnější verze této aplikace placená. Nicméně základ, tedy převod psané formy do zvukové, zůstává zdarma.

Studentský život s AI

Zkoušet sám sebe z naučené látky není zrovna jednoduché a ne vždycky je po ruce ochotný spolužák nebo kámoš. Zkoušení je bezpochyby dobrý způsob na zopakování učiva a pomocí AI to jde efektivně i pro jednotlivce.

Quizlet, Anki, Cram, Exam Cram

Quizlet a další podobné aplikace jsou vhodné pro učení se látky nebo její opakování. Nabízí předpřipravené digitální kartičky s otázkami na různá témata a stejně tak umožňují tvorbu vlastních. Kartičky fungují tak, že je na jedné straně otázka nebo pojem a na druhé odpověď či vysvětlení. Aplikace jsou flexibilní a je možné je využít na různých zařízeních. Dají se sdílet i s dalšími lidmi, takže se se svou učební pomůckou můžeš  podělit.

Aplikace Exam Cram dokonce nabízí nahrání celého PDF souboru, ze kterého kartičky sama vytvoří. Je však dostupná pouze na iOS a její neplacená verze je limitovaná – umožní zpracování jen nízkého počtu materiálů.

Psaní s AI

Kdyby se nějakým zázračným způsobem stalo, že tvá diplomka, generovaná pomocí AI, projde přes tvého vedoucího, zcela určitě neprojde systémem na plagiátorství ani obhajobou. Tudy určitě cesta nevede. Umělá inteligence ti přesto práci s textem usnadní.

SciSpace

SciSpace ti pomůže se zdroji. Obsahuje články na nejrůznější témata, odpoví ti na otázky pomocí validních zdrojů nebo rozebere tebou nalezený článek. Zvládne práci i naformátovat a vytvořit k ní citace. Neplacená verze je ovšem omezená počtem vyhledávání a otázek.

Grammarly

Píšeš text v angličtině a nechceš každý odstavec házet do překladače? Skvělou alternativou je Grammarly. Je zdarma dostupná ke stažení na všech typech zařízení. Dokáže zkontrolovat gramatiku nebo ti na základě typu textu, který píšeš, navrhne lepší použití slovíček. Zároveň  zhodnotí celkový dojem se sdělení – jestli je srozumitelné a pro čtenáře zajímavé.

Tak neváhej a běž vyzkoušet všechny vymoženosti, které umělá inteligence ke studiu nabízí. Jestli se chceš dozvědět další zajímavosti o moderním školství, pusť si náš rozhovor s Michalem Musilem, ředitelem gymnázia Jana Palacha. Přejeme hodně štěstí u zkoušek!

|

Marketing Miner competitor research SEO tool

Související články