Threads, z Twitteru je X: Fresh novinky ze světa sociálních sítí
Meta představila na začátku července novou sociální síť Threads a z Twitteru odletěl ikonický modrý ptáček. Novinky z on-line prostoru ale způsobují rozruch i mimo virtuální svět. Pojďme si všechny sociální sítě, ať už nové nebo staronové, představit.
Seznam se s Threads
Threads je aplikace pro tvůrce i běžné uživatele, kterou navrhli vývojáři z týmu Instagramu. Obě sociální sítě jsou proto propojené – přihlášení do Threads probíhá skrze účet na Instagramu a také tam lze sledovat stejné účty. To je jedna z kontroverzních věcí, která je pro Meta Platforms typická – propojení všech sociálních sítí, a hlavně sbírání uživatelských dat.
Do rodiny Meta Platforms, jejíž hlavou je Mark Zuckerberg, patří kromě Threads i Facebook, Instagram a WhatsApp.
Sociální síť funguje od začátku července a už teď má přes milion uživatelů. Hlavním znakem aplikace je komunikace skrze textové příspěvky. Na sdílené posty se nabalují reakce, jinými slovy se na sebe jednotlivé textové příspěvky namotávají jako vlákna (threads z anglického slova vlákna). Zároveň lze na síť přidávat obrázky či krátká videa. Interakce uživatelů pak probíhá pomocí odpovědí, repostování a lajků.
Threads vs. Twitter
Připomíná ti to něco? Nejsi sám. Threads totiž funguje na stejném principu jako Twitter, čehož si všiml i zbytek on-line světa. Zaznívají hlasy o tom, že tím Mark Zuckerberg vytvořil konkurenční aplikace vůči Twitteru Elona Muska. Ačkoliv mají obě aplikace stejnou strukturu a optické rozvržení, je mezi nimi několik rozdílů:
- Na Threads nelze napsat soukromou zprávu
- Řazení příspěvků není chronologické, ale podle algoritmů (jako u IG)
- Zatímco na Twitteru lze napsat příspěvek o 240 znacích (pokud máš neplacenou verzi), Threads umožňuje znaků 500
- Threads je zadarmo, Twitter má i placenou verzi
- Algoritmus ti na Threads nabízí nejen uživatele, které sleduješ, ale další obsah, který by se ti mohl líbit, oproti tomu na Twitteru sleduješ jen to, co chceš
Co na to Twitter? Nebo spíš X
V posledních dnech Twitter prošel další obnovou – mění jméno na X. Černobílé jméno sítě, tedy X, také nahradilo modrého ptáčka. Ačkoliv Twitter své logo několikrát změnil, ptáček modré barvy v něm figuroval vždy. Nyní Elon Musk přichází s absolutním rebrandem, kdy sociální síť nebude sloužit pouze ke komunikaci, ale také ke sdílení audiovizuálního obsahu nebo jako platební platforma.
Expanze byla doposud záležitostí hlavně Twitteru Elona Muska, který jednu z největších sociálních sítí koupil loni v říjnu. Od té doby ovšem počet aktivních uživatelů klesá (z necelých 370 milionů na 353 v letošním roce).
Pokles uživatelů a tím i oblíbenosti sociální sítě je daný souhrou několika vlivů. Musk v únoru propustil 80 % zaměstnanců Twitteru, čímž začal pomyslný přerod celé aplikace. O několik měsíců později zpoplatnil modrou fajfku, která verifikovala identitu uživatele. Tím se zvýšil počet falešných a dezinformačních účtů. Zpoplatněná verze, Twitter Blue, kromě verifikace umožňuje například delší příspěvky nebo nekonečné scrollování – bez 8 dolarů měsíčně je počet Tweetů omezený.
Někteří odborníci tvrdí, že má-li být Twitter nahrazen, není ve hře pouze Threads. Dalšími, mnohem silnějšími konkurenty, jsou například sítě Bluesky nebo Mastodon, kam se již část uživatelů z Twitteru přesídlila.
V Evropě má zatím Threads stopku
Nakonec se Twitter nahradil sám, i bez pomoci Threads. V Evropě zatím novou sociální síť používat nelze, a to kvůli regulaci technologických firem. Je ovšem otázka času, kdy si Threads budeš moct nainstalovat a posoudit sám, jestli je lepší než starý Twitter nebo rebrandované X.
Související články
VYBíRáME čESKý NáSTROJ PRO E-MAIL MARKETING
08.12.2023
B2B NEBO B2C? JAKý JE MEZI NIMI ROZDíL?
19.02.2024