Jak kontrolovat svoje emoce? Tipy na dlouhodobou i první pomoc

Snad každému někdy ruply nervy. Stane se. Pokud ale chceš se dozvědět jak efektivně komunikovat nejen v mezilidských vztazích, ale i v profesní rovině, je vhodné se těmto situacím vyvarovat. Právě o sebekontrole při komunikaci s partnery mluví v rozhovoru pro FreshStart vyjednavač Radim Pařík. 

procrastinace 3x - Jak kontrolovat svoje emoce? Tipy na dlouhodobou i první pomoc

Pochop a pojmenuj své emoce

Strach, úzkost, hněv, smutek, nervozita nebo zmatenost. Tyto pocity jsou považovány za negativní a cílem většiny lidí je se jich úplně zbavit. Přiznejme si, že to v moderním rychlém světě moc nejde.  Jeden z pilířů emoční inteligence, která rozvíjí schopnost regulovat naše emoce a porozumět pocitům ostatních, staví na umění tyto pocity akceptovat. Pojmenovat a pochopit své duševní rozpoložení je první krok k tomu, cítit se líp.

Trackuj své emoce na papíře

Negativní emoce tvoří napětí, které můžeš uvolnit například psaním. Založ si třeba emoční deník, ve kterém dokážeš reflektovat, jak se momentálně cítíš a proč. Tvým cílem pak bude najít ve svém chování a prožívání vzorce, na kterých lze dál pracovat a měnit je. Nebo se prostě jen vypíšeš a dostaneš to ze sebe ven. Navíc si můžete zkusit na každé situaci najít něco pozitivního. 

Dbej o duševní hygienu

Tak, jako si každý den čistíme zuby, každý by měl mít prostředek k péči o svou duši. Součástí kontroly emocí je tedy i psychohygiena, která funguje jako prevence duševních nemocí. Díky ní se můžeš emočně náročným situacím vyhnout nebo je lépe zvládat. Patří sem dostatek spánku, pravidelný pohyb, zdravé a vyvážené jídlo a kvalitní čas s lidmi, kteří nevysávají energii. Naordinuj si také více radosti, relax a buduj vděčnost k malým všedním věcem v životě. 

První pomoc při emocionální bouři

Existují nepředvídatelné situace, ve kterých veškerá preventivní opatření zkolabují. Proto se vyplatí mít v záloze jednoduché kroky, jak své emoce udržet v danou chvíli na uzdě.

  • Zastavit se, zavřít oči
  • Zhluboka dýchat – prodluž svůj nádech i výdech, případně můžeš dech na malou chvíli zadržet
  • Zaměstnat hlavu – napočítej do deseti a zpátky k nule nebo si vzpomeň, co jsi měl včera k obědu
  • Zaměstnat tělo – běhej, skákej nebo ze sebe to pnutí vykřič někde daleko od lidí

Nezvládnuté emoce mohou vést ke konfliktům doma i v práci. Kontrola vlastních pocitů je jeden z prvků sebepéče a pilířem emoční inteligence, díky které lze lépe zvládat každodenní situace. Základem tedy je – zastavit se, pojmenovat, pochopit a předcházet. Mít na uzdě své emoce pak může ulehčit život nejen kolegům, přátelům nebo rodině, ale hlavně tobě samému. Tak proč to nezkusit?

|

Marketing Miner competitor research SEO tool

Související články