Na brigádu nově bez potravinářského průkazu – Fresh novinky
Nemáš potravinářský průkaz? Ani nemusíš! Od července letošního roku se povinnost potravinářských průkazů zrušila, a to jak pro stálé zaměstnance, tak pro brigádníky. Vláda tímto krokem zápasí proti zbytečné byrokracii. Zjisti, koho zrušení ovlivní a kdo na něm vydělá.
Proč potravinářské průkazy končí?
Hlavní problém potravinářských průkazů byl v tom, že platily neomezeně dlouho. Pokud člověk jednou dostal od praktického lékaře razítko, mohl za dalších dvacet let v práci předložit stejné potvrzení. Za x let se ale přirozeně zdravotní stav každého změním a to, zda měl jedinec například nějakou formu nakažlivého onemocnění, se už nikdo nedozvěděl. Potravinářský průkaz tak byl jen formalitou.
„Je to byrokratická zbytečnost, která dávno ztratila svůj smysl a akorát přidělává práci praktickým lékařům.“
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP09) na Twitteru.
Koho se zrušení týká?
Potravinářské průkazy nebyly zdaleka nutností jen pro pracovníky v gastronomii nebo obchodech s potravinami. Podle Zákona o ochraně veřejného zdraví museli mít potravinářský průkaz všichni, kteří vykonávali takzvanou epidemiologicky závažnou činnost. Do této kategorie spadala následující odvětví: :
- výroba, zpracování a uvádění potravin na trh
- výroba kosmetických přípravků
- úpravny vod a vodovodů
- holičství a kadeřnictví
- manikúra a pedikúra
- solária, kosmetika a masáže
- živnosti, při kterých je porušována integrita kůže (tatérská studia nebo permanentní make-up)
Komu dalšímu se uleví?
Kromě těch, kteří by bez potravinářského průkazu nemohli pracovat, zrušení vítají i praktičtí lékaři, kteří očekávají menší nápor, a zaměstnavatelé. Cena průkazu se pohybovala kolem dvou až pěti stovek a v mnoha případech je proplácel právě zaměstnavatel. Podle odhadů zaměstnavatelé ročně ušetří v řádech miliony korun.
Hlavním cílem průkazů bylo, aby zákazník neodešel domů se salmonelou nebo vyrážkou. Ačkoli potravinářské průkazy končí, nutnost hygieny zůstává. Jde například o důkladné mytí rukou nebo uplatňování provozní hygieny, tedy čistoty na pracovišti. Dál se tedy nemusíš bát, dojít si někam na pivo, pokud ho ale chceš občas někde čepovat, nemusíš kvůli tomu běhat k doktorovi.
Související články
OBCHODNí DOPIS? ZDE JSOU 3 RADY, JAK NA NěJ.
23.03.2023